Genel Havacılık Bilgileri

Loadmasterlik Nedir?

Loadmasterlık mesleği hava kargolarının yüklenmesi, boşaltılması ve taşınması gibi operasyonlarda görev alırlar. Yapılan bazı araştırmalara göre dünyada Loadmasterlerin yaklaşık olarak %31,3’ü lisans diplomasına sahipken geri kalanlar ise minimum lise diplomasına sahip oldukları gözüküyor. Loadmaster olabilmek için kuruluşlar tarafından genellikle lisans mezunu şartı aransa da birçok kez lise diplomasına sahip olmak da yetiyor.

Ülkemizde loadmaster olabilmek için ön lisans veya lisans diplomasının yanı sıra İngilizce yeterliliği de gerekiyor. Kurumlar genellikle loadmaster için seçilecek personelleri daha önce yer hizmetlerinde çalışmış tecrübeli kişilerden seçmektedirler.

Loadmasterlık Nedir? Görevleri Nelerdir?

– Loadmaster, yolcu ve kargo yerleşimini planlar. İletilen uçuş boyunca izin verilen ağırlık merkezine göre hesaplamalar yapar.

– Loadmasterler kargolar uçağa yerleştirilirken, uçağın hassas bölgelerinin korunmasını sağlayacak şekilde yükleme yapmakla sorumludur.

– Kargoların içerdiği maddelere ve güvenliğine dair hesaplamaları yaparlar.

– Loadmasterler uçakların yük sıralamalarını belirler.

– Uçağa fiziksel olarak yükleme yapan ekipleri ve prosedürleri loadmasterler takip eder.

– Yüklerin kargo alanında hareket etmemesi ve istenildiği şekilde durmasından sorumludurlar.

– Genelde askeri alanlarda kullanılmak üzere uçaktaki kargoların paraşütle teslimi konusunda da loadmasterler eğitim alırlar.

– Zincir, kayış, kargo sabitleyiciler ve entegre kilitler gibi farklı araçlar arasından en optimal tercihleri loadmasterler yaparlar.

Kargo taşıyıcılarının operasyon ve denetimlerinden yük yöneticileri sorumludur. Bu yüzden yönetim becerilerine sahip olunması, hava kargo firmalarının aradığı en önemli özelliklerden birisidir. Loadmasterlerin çalışanlarını dinleme, eğitme, talimatlarını uygulatma ve yeni çalışanları etkileme gibi bazı becerilere sahip olmaları beklenir.

Liderlik ve yönetim becerilerinin yanı sıra yük yöneticilerinin matematiksel hesaplamaları hızlı ve doğru bir şekilde yapabiliyor olması, havacılıkta kargo taşıma yasaları ve standartlarını biliyor olması, kriz yönetimi için uygun olması da gereklidir.

Loadmaster olmak için aranan özelliklerden bir başkası ise yük yöneticilerinin proaktif ve hızlı bir ekibe sahip olmaları için, değerlendirme yeteneklerinin de yüksek olması beklenir. Yük yöneticileri için sahip oldukları ekiplerini çalışkan ve disiplinli kişilerden oluşması oldukça önemlidir.

Loadmaster Maaşları Ne Kadar?

Loadmaster maaşları günümüzde yaklaşık olarak 8.000TL ile 13.000TL arasında değişmektedir. Meslekte kıdeme, firmaya ve görev alınan yere göre ücretler değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu