Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

Uçağa ilk defa binecekseniz hiç bir şekilde panik yapmaya gerek yok. Bu oldukça normal bir durumken uçaklardaki biniş ve yerleşme adabına bakabiliriz. Uçakların girişi iki kapıdan olabilir. Bu iki kapı girişlerinin amacı koltuk numaralarına göre olabilir. Yani arka koltuk numaraları için arka kapı, ilk numaralar için ön kapı kullanılır.

Bu sayede ellerin de bavulla olan kişilerin karışıklığını engellemek içindir. Uçağınız açık alanda ise yolcular uçağa yolcu otobüsüyle, körüğe bağlıysa terminalden bir köprüye uçağa varış sağlanır. Uçağınızın tek kapısı olduğunda genelde öncelikle arka koltuk numaraları olan yolcular alınır. Bunun nedeni de yerleşimi karşılık olmadan sağlamaktır.

Uçak Koltuk Düzeni

Gideceğiniz şehre veya ülkeye göre uçakların koltuk düzenin de değişiklik görülür. Tek koridorlu uçaklara bakacak olursak 3 sağda, 3 solda koltuklar bulunur. Koltuk numaraları koltukların baş üstünde yazmaktadır.

Sol tarafta A-B-C sağ tarafta D-E-F koltuk numaraları bulunur. Pencere kenarı koltuk numaraların da bilette pencere simgesinin barındırır. Orta koltuklar B ve E numaralı koltuklardır. Çift koridorlu uçaklar uçuşun çok olduğu ve önemli dünya ülkelerine giden uçaklardır. Kabin memuruna biletinizin numarasını gösterdiğinizde size yardımcı olabilecektir.

Online Uçak Bileti Koltuk Numarası

Bilgisayarınızın konforun da bu işlemi oldukça kolay bir şekilde halledebiliyorsunuz;

  • Uçuşunuza son 23 ila 72 saat kala online check-in yapabiliyorsunuz.
  • Yine uçuşa son 40 ila 60 dakikaya kadar check-in yapabiliyorsunuz.
  • Aldığınız biletin havayolu web sitesine giriş sağlıyorsunuz.
  • Online check-in kutucuğuna gelip, buradan PNR yani rezervazyon kodunuzu giriyor ve ad soyad gibi bilgilerin girişini sağlıyorsunuz.

Bu check-in için müsaitlik varsa şirket kabul edebiliyor.

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

THY Uçak Koltuk Numaraları

Ekstra bir diz mesafesi kişilerin tercihi olabiliyor. Ya da koltuğunu arkaya yatırmak ya da bebeği için de geniş bir alan isteyebilir. Bunların hepsini sağlayabilirken gerekli bilgiyi kabin memurlarından da sağlanır.

Bebek için puset yeri gibi. Acil çıkış koltukları mesafeli şekilde yolculuk yapmak isteyenlerin tercihi olabilir. Yine koltuklar da istediğiniz yeri belirlemek için check-in yaparak sağlanırken bazı durumlar da ekstra ücret ödenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu