Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

Uçağa ilk defa binecekseniz hiç bir şekilde panik yapmaya gerek yok. Bu oldukça normal bir durumken uçaklardaki biniş ve yerleşme adabına bakabiliriz. Uçakların girişi iki kapıdan olabilir. Bu iki kapı girişlerinin amacı koltuk numaralarına göre olabilir. Yani arka koltuk numaraları için arka kapı, ilk numaralar için ön kapı kullanılır.

Bu sayede ellerinde bavul olan kişilerin koridorda karışıklık yaratmaları engellenir. Uçağınız açık alanda ise yolcular uçağa yolcu otobüsüyle, körüğe bağlıysa terminalden bir köprüyle uçağa varış sağlanır. Uçağınızın tek kapısı olduğunda genelde öncelikle arka koltuk numaraları olan yolcular alınır. Bunun nedeni de yerleşimi karşılık olmadan sağlamaktır.

Uçak Koltuk Düzeni

Gideceğiniz şehre veya ülkeye göre uçakların koltuk düzeninde değişiklik görülür. Tek koridorlu uçaklara bakacak olursak 3 sağda, 3 solda koltuklar bulunur. Koltuk numaraları koltukların baş üstünde yazmaktadır.

Sol tarafta A-B-C, sağ tarafta D-E-F koltuk numaraları bulunur. Pencere kenarı koltuk numaralarında bilette pencere simgesi bulunur. Orta koltuklar B ve E numaralı koltuklardır. Çift koridorlu uçaklar uçuşun çok uzun olduğu ve önemli dünya ülkelerine giden uçaklardır. Kabin memuruna biletinizin numarasını gösterdiğinizde size yardımcı olacaktır.

Online Uçak Bileti Koltuk Numarası

Bilgisayarınızın konforunda bu işlemi oldukça kolay bir şekilde halledebiliyorsunuz;

  • Uçuşunuza son 23 ila 72 saat kala online check-in yapabiliyorsunuz.
  • Yine uçuşa son 40 ila 60 dakikaya kadar check-in yapabiliyorsunuz.
  • Aldığınız biletin havayolu web sitesine giriş sağlıyorsunuz.
  • Online check-in kutucuğuna gelip, buradan PNR yani rezervazyon kodunuzu giriyor ve ad soyad gibi bilgilerin girişini sağlıyorsunuz.

Bu check-in için müsaitlik varsa şirket kabul edebiliyor.

Uçak Koltuk Numaraları Nasıl Bulunur?

THY Uçak Koltuk Numaraları

Ekstra bir diz mesafesi kişilerin tercihi olabiliyor. Koltuğunu arkaya yatırmak yada bebeği için de geniş bir alan istemek tercih sebebi olabiliyor. Bunların hepsini online olarak yapabilirken, gerekli istekleri gişelerden check-in yaparken görevliden de talep edebilirsiniz. Bebek için puset yeri gibi, yada acil çıkış koltuklarında geniş diz mesafeli şekilde yolculuk yapmak isteyenler de bu seçimleri yapabilirler. Koltuklarda istediğiniz yeri belirlemek,  check-in yaparak sağlanırken bazı durumlar da ekstra ücret ödenir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu