Genel Havacılık Bilgileri

Boeing ve Airbus Arasındaki Farklar

Havacılık dünyası ile ilgilenenlerin merak ettikleri konulardan birisi de uçak türleridir. Kuyruk şekilleri, gövde yapıları ve konumları, tekerlek işlev ve sayıları, burun hizaları bakımından birbirlerinden farkları olan uçak türleri aslında kolayca isimlendirilebilir. İki büyük uçak devi olarak gösterilen Boeing ve Airbus, çeşitli bakımlardan birbirlerinden farklı metodlar uygulayarak üretimini yaptıkları uçakları havacılık firmalarına satmaktadırlar. “Airbus ve Boeing’in özellikleri nelerdir?” konulu içeriğimizi sizler için hazırladık. Bu makaleyi okuduktan sonra artık bu iki uçağı havadayken bile tanıyabileceksiniz.

Airbus ve Boeing Arasındaki Temel Farklar

Öncelikle iki markanın mühendislik ve temel tasarım felsefelerine değineceğiz. Ancak unutulmamalı ki modelden modele benzeyen ya da ayrışan noktalar olabilir.

– Airbus ve Boeing uçakları arasında burun özelliklerine baktığımızda Boeing uçaklarının burunları keskin bir üçgen şeklindedir. Airbus uçaklarında burun kısmı ise daha yuvarlak bir kavis şeklindedir.

– Airbus uçaklarının pencereleri kare şekline benzeyen pencerelerden oluşur. Boeing uçaklarda ise pencereleri daha çok yukarıya doğru ve hafifçe genişleyen biçimdedir. Boeing uçaklardaki pencereler V harfini andırır.

– Airbus uçaklarda kanat takımları motor bölümünün alt kısmındadır. Boeing uçaklarda ise kanatların önünde yer alır.

– Uçakların kanat uçlarında bulunan küçük ışıklar devamlı olarak yanıp söner. Boeing uçaklarda bu ışıklar bir kez yanar ve uzun bir süre yandıktan sonra sönerler. Airbus uçaklarda ise bu ışıklar kısa sürelerle sürekli olarak yanıp söner.

– Airbus uçaklarda bulunan dış kapı sert bir şekilde dışarı doğru itildikten sonra yana doğru kaydırılarak açılır. Boeing uçaklarda ise bu kapılar normal bir kapı gibi ileri doğru ittirilerek açılır.

– Kokpit bölümünde pilotun kumandasını sağlayan roll ve pitch adında iki eksen vardır. Boeing markalı uçaklarda bu kumanda lövyedir. Airbus marka uçaklarda ise soldaki pilotun sağ tarafından yer alan joystick, kumanda olarak kullanılmaktadır.

– Kokpit kısımda bulunan yan camlar, Yan Windshield de denilen alanlar iki markada da farklılık göstermektedir. Boeing marka olan uçaklarda bu camlara alt kısımdan bakıldığında V harfi şeklinde olduğu görülebilir. Airbus marka uçaklarda ise bu görüntü daha düz bir çizgi şeklinde bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu