Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Pilotu Nasıl Olunur? 2022

Uçak Pilotu Nasıl Olunur?

Günümüzde pilot olmak isteyenlerin sayısı hızla artmaktadır. Pilotluk mesleğini cazip kılan faktörlerin başında ise maddi açıdan yüksek gelir sağlaması ve mesleğin saygınlığı gelir. Her iki faktörü de göz önünde bulundurmadan, sadece uçma hayali ile bu mesleğe yönelenleri de ayrıca değerlendirmekte fayda var. Her mesleğin zor bir tarafı olacağı gibi pilotluk mesleğinde de bazı zorlukları olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Uçmak veya bir hava aracını kontrol etmek fiziksel yönden daha çok, zihinsel yorgunluğa sebep olur. Pilotların daima uçaklarını çok dikkatli bir şekilde kontrol etmeleri gerekir. Uçak oto pilot modunda olsa bile, pilotlar her zaman uçuşla ilgili herşeyi gözlemlerler. Bu türlü devamlı dikkat gerektiren her iş zihinsel olarak yorgunluğa sebep olur. Bunları göz önünde bulundurarak, pilot olabilmenin yollarını inceleyelim;

Pilot olabilmenin aslında birçok yöntemi bulunur. Sicil havacılık okulları (pilotaj), askeriye, ücretli pilotluk gibi kurslar bunların başında gelmektedir. Bu konuya ne kadar erken başlarsanız o kadar fazla avantajınız olur. Üniversiteyi pilotaj bölümü okuyarak bitirenler her zaman daha avantajlı olurlar. 4 yıl içerisinde hem üniversite diplomalarını hem de pilotluk lisanslarını almış ve işe başlamaya hazır hale gelmiş olurlar. Ayrıca birçok havayolu şirketleri de bu yolu izleyen adaylara işe alım sürecinde daha sıcak yaklaşırlar.

Uçak Pilotu Nasıl Olunur?

Piloj bölümlerinin olduğu bazı üniversiteler:

Pilot olabilmek için bazı üniversitelerde pilotaj eğitimi bölümü bulunur. Peki bu üniversiteler hangileridir?

  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  • Okan Üniversitesi
  • Bahçe Şehir Üniversitesi
  • Antalya Bilim Üniversitesi
  • Girne Amerika Üniversitesi
  • Girne Üniversitesi
  • Atılım Üniversitesi
  • Eskişehir Teknik Üniversitesi
  • Özyeğin Üniversitesi

Bu üniversitelerde pilotaj eğitimi alarak pilot olunabilir.

Askeri Pilotluktan Sivil Pilotluğa…

Günümüzde sivil hava yollarında çalışan bir çok kaptan pilot askeri kökenlidir. Askeri pilotluk görevini tamamlayanlar yada erken ayrılan pilotlar, sivil havacılığa geçiş yaptıklarında, askeriyede edindikleri uçuş eğitimlerinin büyük bir kısmını sivil havacılık ortamında da kullanma şansına sahip olurlar. Sivil havacılığa geçtiklerinde kısmi bir ek eğitimle uzun yıllar boyunca yolcu yada kargo uçakları ile mesleklerini icra edebilirler.

Ücretli Özel Uçuş Okulları

Pilot olmanın en yaygın yöntemlerinden birisi de özel pilot okullarıdır. Bu yol ile en az lise mezunu olmak şartı ile okuduğunuz bölüme bakılmaksızın pilotluk eğitimi alabilirsiniz. Gerekli sağlık şartları, İngilizce şartı ve yaş şartını göz önünde bulundurarak, pilotluk eğitimlerini kendi şahsi maddi kaynaklarınızla karşılayarak tamamlayabilirsiniz. Avantajı, istediğiniz yerden eğitim alabilir ve ortalama 2 yıl gibi bir süre içerisinde eğitimlerinizi tamamlayıp işe başlamaya hazır hale gelebilirsiniz. Dezavantajı ise, hava yolu şirketlerinin birincil tercihi pilotaj mezunu veya askeri pilotlar olacağından, iş bulmakta zorluk yaşaya bilmenizdir.

Hava Yolları Uçuş Akademisi

4 yıllık herhangi bir üniversite eğitiminden sonra Türk Hava Yolları yada diğer özel hava yollarının pilot yetiştirmek üzere açmış olduğu eğitim akademilerine katılabilirsiniz. Yine bunların da kendi içlerinde şartları bulunmaktadır ve bu şartlar her alım döneminde değişiklik göstermektedir. Seçilen adaylar, eğitimlerini bitirdikten sonra şirket bünyesinde işe başlatılır ve eğitim masrafları maaşlarından kesilir. Avantajı, iş garantili olması ve eğitimlerin kısa sürede tamamlanmasıdır. Dezavantajı ise, eğitim masraflarının dışarıdan alınabilecek bir eğitimin iki katı daha pahalı olması ve şirket ile uzun süreli sözleşme yapılmasıdır. Yapılan sözleşme boyunca pilot, başka firmalara geçiş yapamamaktadır.

Pilotluk Eğitimi

Pilotluk eğitimi için matematik, meteoroloji, temel fizik, fizyoloji ve yönetmelik bölümlerine karşı ilginizin olması size avantaj sağlar. En önemli bir diğer eğitim ise İngilizcedir. İngilizce seviyenizin yüksek olması gerekir. Bunun içinde ICAO Havacılık İngilizcesi eğitimi alınarak dil seviyesi yükseltilebilir.

Uçak Pilotu Nasıl Olunur?

Pilot Olabilme Şartları Nelerdir?

Pilot olabilmek için gerekli eğitimleri tamamlamak, 17 yaşına erişmek, iyi derecede İngilizce bilmek ve sağlık problemlerinin olmaması gerekir. Erkeklerde boy 1.65, kadınlarda ise 1.57 boy sınır bulunur. Pilotlukta maaşlar ise uzmanlığa göre değişir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu