Genel Havacılık Bilgileri

Sisli Havalarda Uçaklar Nasıl Çalışır?

Kış mevsimlerinde nem ve soğuyan havanın karışımı ile ortaya bir doğa olaya çıkmaktadır.

Kış sis severler ve fotoğrafçılar için mükemmel bir doğa olayı olsa da aynı şeyi hava yolculuklar için söyleyemeyiz. Savaronna uzmanları ‘’ sisli havalarda havacılık gecikmeleri, sisli hava yolculuklarında yol bulmaya çalışma, sisli hava sebebinden oluşan rötarlar ‘’ gibi konular çok detaylı bir rehber hazırlamıştır.

Sis sadece yere oturan bulutlar anlamına gelmektedir. Sis için yalnızca ‘’ oluşma’’ kelimesinin kullanılması doğru değildir.

Görüş mesafesinin 1 kilometre yani yaklaşık 0.6 mil ve daha fazlaya düştüğü durumlarda sis hava ile karşılaşırız. Sislerin oluşabilmesi için yalnızca bir sebep yoktur. Bu yüzden sis oluşumları kendi içerisinde birçok yere ayrılır.

En Çok Karşılaşılan Sis Türleri Nelerdir?

Radyasyon sisi, sis oluşumu arasında ilk sırada yer almaktadır. Radyasyon sisleri hem havacılık operasyonları hem de günlük hayatımızda ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir. Sıcak havayı içinde tutabilecek bir bulutun oluşmadığı gecelerde, kara yüzeyi ısı kaybından dolayı kaybolan ısı atmosfere geri gider. Bunun sonucunda hava sıcaklığı suyu gaz şeklinde tutamaz ve oluşan bu su buharı hava parçacıkları ile birleşerek sis oluşturur. Radyasyon sis için üç tane koşul bulunmaktadır. Bunlar; nemli hava, rüzgar esintisi ve açık gökyüzüdür.

Vadi Sisi, vadi içerisinde bulunan sıcaklık ile vadi üzerinden geçen havanın değişimi sonucu oluşmaktadır. Uzun bir yolculuk sırasında bu sis türü ile karşılaşabilirsiniz. Sis etrafında bulunan tepelerden dolayı havacılık operasyonları etkisi azdır ancak tehlikeli olduğu durumlarda ise operasyonların aksamasına neden olabilir.

Ön Sis, sıcak hava soğuk bir yüzey üstünde hareket ettiğinde sıcak olan hava soğumaya başlar. Bu sırada hava kütlesinin çiğlenme noktasına ulaşıncaya kadar soğuması sis oluşumu demektir. Özellikle San Francisco, Boğaz Köprüsü gibi boğazlarda sık sık görülmektedir.

Havacılıkta Düşük Görüş Prosedürleri Nelerdir?

Havacılık prosedürlerinde dikkat edilen standartlar, havaalanlarında görüşün belirli seviyenin altına düşmesi ile değişir. Normalde 2000 fit hava sahası için bu prosedürlere geçmek yeterli bir seviyedir. Buna benzer durumlarda LPV’ye göre bu prosedürlere geçerken, ATC uçaklarındaki çalışma şekilleri ise tamamen değişir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu