Genel Havacılık Bilgileri

Türbülans Nedir?

Türbülans Nedir? Tehlikeli bir olay mıdır? Türbülans uçak içerisinde olduğunuz zaman can sıkıcı bir şey olmasına rağmen nadiren tehlikeli bir olaydır. Uçağınızın düşmesi milyonda 1’e yakın bir olasılıktan ibarettir, yine de imkansız değildir.

Türbülansın fark edilmesi durumunda pilot yapabiliyorsa ufak bir manevra ile türbülanssız bir şekilde yolculuğa devam etmeyi sağlar.

Türbülansın bilinen 3 çeşidi vardır. Bunlar şu şekilde verilmiştir:

  • Taşıyıcı Türbülans

Konveks bulutlara neden olur ve konvektif bir türbülans olan taşıyıcı türbülans genellikle bulutlarla ilişkilendirilir. Bulutun dikey kapsamının büyüklüğüne göre yükselmeler o denli büyük olabilir. Bu da türbülansın daha kötü bir hal almasına neden olmaktadır. Özellikle kümülonimbus bulutları denilen çok şiddetli sağanak ve gök gürültülü bulutlar arasında uçmak çok zor bir durumdur. Bu bulutlara karşı önlem olarak uçuş planı konusunda çalışan insanlar rotaları türbülansa girmeyecek bir şekilde belirler.

  • Açık Hava Türbülansı

Açık hava türbülansını yüksek irtifalarda bulunan güçlü rüzgar koridorlarındaki hava akımlarından kaynaklı olmaktadır. Bu rüzgar koridorlarına Jetstream denilmektedir. Jetstreamler sıcak ve soğuk hava sınırları arasında oluşan bu koridorların yıl boyunca konumları sürekli değişmektedir.

  • Kuyruk Türbülansı

Kuyruk Türbülansı hava yapısı ile ilgili olmayan uçuş yapan diğer uçakların sebep olduğu bir durumdur. Uçakların kaldırma kuvveti için gerekli olan kanadın tepesinden düşük basınç ve altından yüksek basınç geçmesi olayı kuyruk türbülansına neden olmaktadır. Kuyruk türbülansı genelde en fazla 5 saniye sürmektedir ve aşırı şiddetli olabilmektedir.

Bu durumunda sakin kalmanız ve paniğe neden olmamanız gerekir. Unutmayın ki aynı uçağın içerisinde bulunduğunuz pilot sizin yaşadığınızın 100 katı türbülans yaşamıştır ve sıkıntı yaratacak bir şey değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu