Genel Havacılık Bilgileri

Türbülans Nasıl Oluşur?

Türbülans Nasıl Oluşur?

Uçak seyahatleri yaparken birçok insan uçak sallantıları ile karşılaşmıştır. Bu sallantılar çeşitli korkulara sebebiyet verse de, bunun nedeni türbülans oluşmasıdır. Hava akışının bozulması ile birlikte uçak da sallanır. Uçak aniden irtifa kaybeder.

Türbülans Nasıl Oluşur?

Türbülansa Girmek Nedir?

Uçağın hava akımlarının bozulması sebebi ile, bozuk hava akımına kapılması durumuna türbülansa girmek deniyor. Türbülansa giren uçak sallantı yaşar. Genel olarak hafif bir şekilde geçen bu durumlar, bazen de şiddetli olabiliyor. Bu gibi durumlarda pilotlar, yolculara gerekli bilgileri aktarıyor.

Emniyet kemerlerinin takılması isteniyor. Yolculuk esnasında emniyet kemerlerinin takılı bir şekilde olması oldukça önem arz ediyor. Şiddetli bir türbülans durumuna karşı çeşitli yaralanmalar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu açıdan emniyet kemeri takmak oldukça önemlidir.

Türbülans Oluşmasının Nedenleri

Uçaklar uçmak için hava hareketliliklerinden faydalanırlar. Hava sürekli olarak hareket halindedir. Uçakların uçabilmesi için sahip olduğu kanatların etrafında sürekli olarak hava akımlarının yer alması gerekiyor.

Bu hava akımlarının düzenli bir şekilde olması da önemlidir. Hava akımları bozularak hava boşlukları oluşturur. Kanatlar ve uçağın gövdesi böyle bir durum ile karşı karşıya kalınca da türbülans oluşur. Türbülans oluşmasının çeşitli sebepleri vardır. Bu türbülans sebepleri de şu şekilde isimlendiriliyor;

  • Açık hava türbülansı,
  • Sıcaklık sapması türbülansı,
  • Hamle türbülansı.

Bu etmenler dışında türbülans oluşumunun başka birçok etmeni de yer alıyor.

Türbülans Nasıl Oluşur?

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Türbülans süreleri hava akımlarının bozulma durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman kısa sürebildiği gibi, uzun süren türbülans durumları da yaşanabiliyor. Sıklıkla görülen türbülans, çok kısa ve anlık oluşur. Nadiren yaralanmalar olsa da türbülans olayı zararsızdır.

Türbülans Uçağı Düşürebilir mi?

Türbülans durumları uçağa herhangi bir zarar vermiyor. Yani uçak düşmesi gibi olaylara neden olmuyor. Birçok insan bu gibi durumlarda panik olsa da uçaklar türbülans durumlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Özel eğitim almış pilotlar ile bu uçaklar uçuruluyor. Bu pilotlar da türbülans konusunda oldukça bilgi sahibi kişilerdir. Uçak seyahatlerinde emniyet kemerlerinin bağlı bir şekilde olması son derece önemlidir. Türbülans durumlarında kişiyi çeşitli yaralanmalardan da korur.

Türbülans Sırasında Kanatların Çok Sallanması Kanatları Kırabilir mi?

Uçak kanatları, aynı uçağın gövdesinde olduğu gibi çok dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler dayanıklı olduğu gibi, kanatlara binen aşırı yükün vermiş olduğu stresle baş edebilmek için de esnek olması gerekir. Bu sebeple de uçak kanatları aşırı sallanıyormuş gibi görünse de, aslında olmaları gerektiği gibi hareket ederler. Kanatlar, uçaklara daha takılmadan önce çok ciddi şekilde dayanıklılık testlerinden geçerler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu