Genel Havacılık Bilgileri

Uçakta Telefonu Uçak Moduna Almazsak Ne Olur?

Uçakta Telefonu Uçak Moduna Almazsak Ne Olur?

Uçağa bindiğiniz zaman çeşitli anonslarla karşı karşıya kalırsınız. Bu anonslardan biri de telefonların uçak moduna alınması gerektiği ile ilgilidir. Sürekli olarak yapılan bu anons, aslında can güvenliğinizi korumak için yapılmaktadır. Birçok insan bu durumu önemsemese de telefonların açık tutulması hayatınıza mal olabilir. Bu nedenle uçağa binen herkesin telefonunu uçak alması gerekir.

Uçağa bindiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şeylerden biri budur. Hatta telefonu açık olan kişileri bu konuda uyarmanız gerekir. Telefonunuzu uçak moduna almamak sadece sizin hayatınızı değil, uçakta bulunan diğer tüm insanların da hayatını tehlikeye atmaktadır.

Uçakta Telefonu Uçak Moduna Almazsak Ne Olur?

Uçak Modu Nedir?

Uçak modu, günümüzde kullanılan akıllı telefonların hepsinde mevcut olan bir özelliktir. Bu özelliğin amacı, cihazınızı kapatmadan bazı bağlantıları kesmektir. Uçak modunu devreye soktuğunuz zaman telefonunuzu komple kapatmanıza gerek kalmaz.

Uçak modu, sadece belli bağlantıları keser ve bu şekilde bir kullanım sunar. Telefonun uçak moduna alınması halinde şu özellikler devre dışı kalır:

  • Şebeke bağlantısı
  • Wifi
  • Mobil veri
  • Bluetooth

Akıllı telefonlarınızdaki bu özellikleri, uçak modu açık olduğunda kullanamazsınız. Zaten uçak modunun amacı da bu bağlantıları kesmektir.

Uçak Modunun Önemi Nedir?

Uçak modu, can güvenliği için önemli bir durumdur. Uçak modunun kapalı olması, pilotların dikkatini dağıtabilir. Eskiden telefonlarda uçak modu gibi bir özellik yoktu. İnsanlar, telefonlarını tamamen kapatmak zorunda kalırlardı. Ancak günümüzde uçak modu özelliğinin bulunması, telefonların kapanmasına engel olmuştur.

Uçakta Telefonu Uçak Moduna Almazsak Ne Olur?

Uçakta Telefonu Uçak Moduna Almadığınız Zaman Gerçekleşebilecek Durumlar

Uçağa bindiğiniz zaman telefonunuzu hemen uçak moduna almanız gerekir. Uçak moduna alınmaması durumunda büyük bir kaza yaşandığı henüz görülmemiştir. Ancak açık bulunan telefonlar, pilotların sinyalinin kesilmesine ya da sinyalin cızırdamasına neden olabilir.

Bu durum sonucunda da pilot, kule ile sinyal kurmakta zorlanabilir. Telefonun açık olması, uçağı doğrudan etkilemez. Ancak dolaylı yoldan bir etkilenme meydana gelir.

Uçuş Modu Neden Gerekli?

Uçuş modu, güvenli bir şekilde yolculuk yapılabilmesi için gereklidir. Havayollarını kullanan insanların uçak moduna karşı duyarlı davranmaları gerekir. Böylece yolculuğunuz çok daha güvenli hale gelecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu