Genel Havacılık Bilgileri

Uçakta Wifi Neden Kesilir?

Teknoloji her geçen geliştikçe havacılık sektöründe de yolculara sunulan fırsatlar da gün geçtikçe gelişiyor. Geçtiğimiz yıllarda kullanımına neredeyse hiçbir şekilde izin verilmeyen Wifi teknolojisi bazı havayolu şirketleri artık bu hizmeti kullanıyor duruma geldi. Uçakta wifi neden yavaşlar ya da kesilir? Uçakta uçuş modu neden kullanılır? Uçakta sunulan wifi olanakları nasıl bir altyapıya sahiptir?

Öncelikle uçakların Wi-Fi’yi nereden alır konusuna değinelim. Uçakların wifi elde edebilmelerini sağlayan en önemli yöntem kulelerle kurdukları iletişimdir. İngilizce’de ”ATG” olarak bilinen bu sistem ”air to ground” olarak adlandırılıyor. Uçağın göbek kısmındaki antenler, iletişim kurulan kuleden devamlı olarak sinyal alır. Wifi sinyali bu antenler aracılığıyla kuleden uçağa gönderilir.

Uçaklar neredeyse her zaman kulelere, uydulardan daha yakın oldukları için wifi bağlantısı çok daha hızlıdır. Eğer kule ile iletişim kesilirse wifi sinyali de kesilir. Bu durum özellikle de uluslararası uçuşlarda meydana gelir. Okyanus, deniz gibi bölgelerde uçan, tepe ve dağlarla çevrili bölgelerden geçen uçak kule ile bağlantısını bazen kaybedebilir. Bu durumda da wifi bağlantısı kesilir.

Uçakların wifi bağlantısı için yararlandıkları bir diğer araç ise uydulardır. Elbette kuleden alınan sinyal daha hızlıdır. Ancak uydu tabanlı sistemler de artık geçmiş yıllara göre çok daha geliştiler. Uydu aracılığı ile wifi sinyali alan uçakların tepe bölümünde kubbe şeklinde bir anten alanı vardır. Bu anten aracılığıyla uydudan gelen sinyaller güçlü bir şekilde alınır.

Uçakta Wifi Neden Kesilir?

Uçakta wifinin kesilmesinin birçok olabilir. Havayolunun wifi politikası, sahip olduğu uçağın teknik özellikleri, kule ile iletişimi gibi birçok nedenden dolayı wifi sinyali zayıflayarak kesilebilir. Örneğin bazı havayolları şirketleri uçuş maliyetlerini azaltmak için wifi hizmeti sunmaz.

Uçağınızın donanımsal özellikleri, alt yapısı, antenleri ve diğer teknik özelliklerinden dolayı wifi sinyali alamadığı için ya da çok düşük seviyede alabildikleri için wifi hizmeti veremeyebilir. Örneğin American Airlines Boeing 757 wifi teknolojisinin sunulabileceği bir uçak değildir. American Airlines 738 ise tam tersi çok güzel wifi hizmetinin sunulabileceği bir modeldir.

Her ne kadar uçak modeli wifi hizmeti için uygun olsa da kullanılan internetin hızı da çok önemlidir. Havayolu şirketi tarafından güçlü bir wifi bağlantısı sunulsa bile eğer sağlayıcı firma yeterince güçlü bir internet sunamıyorsa yolcular için kaliteli bir internet hizmeti sunulamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu