Genel Havacılık Bilgileri

AIM Memuru Nedir, Ne İş Yapar?

Uluslararası ve ulusak uçuş emniyetini, düzenini, verimliliğini ve etkinliğini havacılık kuralları çerçevesi içinde belirli standartlarda uygulayan meslek grubu üyelerine “AIM Memuru” denir. 5 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan karara göre “AIM Memuru” unvanının yeni ismi “Havacılık bilgi yönetimi uzmanı” olmuştur.

AIM memurluğu son yıllara kadar birçok kişi tarafından pek bilinmiyordu. Günümüzde havayolu kullanımının daha da artmasıyla artık bilinen ve popüler bir meslek olmuştur. Havacılık Bilgi Yönetimi birimleri uçuş esnası, uçuş sonrası ve uçuş öncesi bilgiler toplar. Toplanan tüm bilgileri / verileri pilotlar ve uçuş firmalarının kullanımına sunar. Havacılık emniyeti için AIM memurları çok önemli bir görev gerçekleştirirler. Sundukları bilgi ve verilerin doğruluğundan mutlaka emin olmalıdırlar.

AIM memuru hava limanları, hava sahaları, yolcu durumu, uluslararası gelişmeler ve uçuş yapan uçakları takip etmekle görevlidirler. AIM memurları tarafından toplanan bilgiler, stabil bir uçuş yapılabilmesi için işlenir. Bu yüzden toplanan bilgilerin tutarlı ve güvenli olması gerekmektedir.

Havacılık Bilgi Yönetimi Uzmanı (AIM Memuru) Ne iş Yapar?

Havacılık Bilgi Yönetim Uzmanı adıyla AIM Memuru, son yıllarda ülkemizde tercih edilen bir meslek olmuştur. AIM memurunun havacılıkta düzenin sağlanması için birtakım görevleri üstlenmektedir. Bu görevlerin bazıları şunlardır:

– Havacılık Bilgi Bülteni’ni (AIP) standartlara uygun bir şekilde yayınlamak ve dağıtabilmek için Türkçe ve İngilizce olarak, hava limanı ve hava sahalarına ait bilgileri toplamak.

– Görev yaptığı hava sahasında bütün yabancı ve yerli uçakların uçuş izinlerini kontrol etmek.

– Türk Hava Sahası kullanım iznini almak, izinsiz uçaklarda ise standart sürecin takibini gerçekleştirmek.

– Uçuştan önce, uçuşa geçmeye hazırlanan hava araçlarının uçuş planını havacılık standartlarına uygun olarak incelemek ve onaylamak.

– Uçuş öncesinde ya da uçuş esnasında yolculukla ilgili bütün durumları uçuş personellerine iletmek.

– Havacılık bilgi yönetimi uzmanı unvanı ile uluslararası gelişmeleri takip ederek eğer gerekirse rapor hazırlamak.

AIM Memurları Ne Kadar Maaş Alır?

En popüler meslekler arasında bulunan AIM memurları staj döneminde 2021 yılı itibariyle 5.000 TL maaş almaktadırlar. Staj döneminde sonra ise maaşları 7.000 TL ile 9.000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu