Genel Havacılık Bilgileri

PPL Lisansı ve ATPL Nasıl Alınır?

Daha önce uçuş eğitimi ya da lisansı almamış ancak pilot olma isteği bulunan kişiler için ATPL ve PPL Lisans Kursları gün geçtikçe daha çok ilgi görüyorlar. Hususi pilot lisansı olarak da bilinen PPL ve ATPL lisansı alabilmek için güvenli bir kurumdan eğitim almak ve ardından da çeşitli testlerde başarılı olmak gerekmektedir. ATPL, Modüler Hava Yolu Nakliye Pilot Lisansı olarak da bilinir. PPL’den sonra alınabilen ve havayolu bilgisini daha üst seviyeye yükselten kişinin hizmet vereceği alanı genişletebilen bir araçtır. PPL ve ATPL lisansının özellikleri, bu lisansı alanların hizmet verebileceği alanlar, PPL ve ATPL kursları…

PPL Lisansı Nedir?

PPL, bir mesleki terim olarak bilinir. PPL lisansına sahip olan kişiler pilot kabul edilir. Ancak bu pilotlar sadece ticari olmayan uçuşları yapabilme hakkına sahiptirler. İsmini İngilizce Private Pilot Licence ’tan alıyor. Günümüzde PPL lisansını alabilmek için pilot okullarından veya Türk Hava Yolları’ndan eğitim alınabilir. Özel pilotluk eğitimi kapsamında verilen kursun ardından kişi sertifika kazanıyor ve tanımlanan kapsam şeklinde mesleki faaliyet göstermeye başlayabiliyor.

Lisansı alan kişilerin tek motorlu pistonlu olan uçakları kullanabilme izni bulunuyor. Özellikle de daha önce eğitim almamış kişiler lisansa başvuru yapabilmeleri için şu şartları yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.

– 17 yaşından büyük olmak.
– Teorik bilgi sınavında başarılı olmak.
– Teorik bilgi sınavlarının ardından yetenek sınavından da başarılı olmak.
– Dönemsel olarak yönetmeliklerde istenilen gereklilikler ve eğitim kapsamına sahip olmak.
– Lise mezunu veya lise dengi bir diploma sahibi olmak.

PPL Lisansı Kursu Nereden Alınır?

Türkiye’de başta Türk Hava Yolları olmak üzere pek çok sayıda kurum PPL Lisansı Kursu vermektedir. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen herhangi bir kuruma lisans için başvurabilirsiniz. Eğer yukarıda sıraladığımız şartların tümünü sağlayabiliyorsanız söz konusu kurum tarafından yetkilendirilen eğitim merkezleri güncel olarak SHGM’nin resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz.

PPL Lisans Ücreti Ne Kadar?

PPL lisans almak ve Özel Havayolu Pilotu unvanına sahip olmak için almanız gereken eğitimin ücreti, kurumdan kuruma farklılık gösterebilmektedir. Lisans ücreti genel olarak 80.000 Dolar civarındadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu