Genel Havacılık Bilgileri

Çoklu Uçuş Nedir, Nasıl Yapılır?

Çoklu uçuş bir şehirden bir şehre planlı bir şekilde uçuş demektir. Yani bu sistemde iyi bir plan yaparak birden fazla kez uçak bileti alma zahmetine katlanmadan tek bir kez plan yaparak istediğiniz şekilde tatil yapabilirsiniz. Peki bu sistem yerine gittiğimiz yerlerden bizzat bilet alsak olmaz mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu tür durumlarda bilet kalmama gibi durumlar söz konusu olabileceği gibi erkenden bilet almak kesinlikle fiyat olarak çok daha avantajlıdır.

Buna rağmen planınızı doğru bir şekilde yapmanız gerekecektir. Gideceğiniz şehirlerde ne kadar süre kalacağınız gibi konularda kesin bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Aksi durumda yapmış olduğunuz tüm planlar bozulacaktır. Bu da doğal olarak çoklu uçuşun getirmiş olduğu artıları götürecektir. Çoklu uçuş yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Bu hususları kısaca incelemek gerekirse;

  • Vize şartları kontrol edilmelidir. Çünkü bazı ülkelerin kendine has vize şartları bulunmaktadır. Örneğin çoklu uçuşta rotalarınızdan bir tanesi Japonya olsun ve sizin de vizeniz Japonya’nın şartlarını karşılayamayacak düzeyde olsun. İşte bu durumda maalesef tüm yapmış olduğunuz planlar tıkanacaktır.
  • Çoklu uçuşun en büyük artılarından bir tanesi de ayrı ayrı her ülkede bilet almak yerine tek bir hamleyle biletleri satın almak. Bu da ekonomik bir artı sunuyor. Fakat çoklu uçuşta bagaj haklarını da iyi incelemek gerekir. Farklı yerleri görüp birçok ürün ve hediye alacağınız için bagaj sınırını geçebilirsiniz. Bu sebeple çoklu uçuş planını yapmadan önce bu hususa da dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu