Genel Havacılık Bilgileri

Havacılıkta Kaza Sebepleri Nelerdir?

Bundan önceki yıllarda Havacılık Güvenlik Ağının yaptığı değerlendirmeler sonucu belirlediği istatistiğe göre en güvenli ulaşım aracının uçak olduğu açıklanmıştır. Tüm bunlara rağmen hala uçak kazalarının olmasının sebeplerini 5 nedene ayırabiliriz. İlk olarak uçak kazalarının en sık karşılaşıldığı sebep insan faktörü olduğu biliniyor. Havacılıkta kaza sebepleri arasında en çok bilinen neden pilot hataları olarak gösteriliyor. Yani uçuş yapmadan önce gerekli kontrollerin yapılmaması ya da eksik yapılması kazaya sebebiyet veren faktörlerden biridir.

Havacılıkta Kaza Sebepleri

Bir diğer neden ise uçak yapımı aşamasında veya yapımı sonra ortaya çıkan mekanik hatalardır. Üretim ve tasarım aşamasında yapılan aksaklıklar bir çok uçak yolculuklarında kazalara neden olabiliyor. Uçak kazalarına neden olan bir diğer sorun ise hava durumudur. Fakat bu uçak kazalarının sadece %15lik kısmını hava şartları sebep oluyor. Yıldırım çarpması, fırtına gibi doğal hava olayları kazaya sebep olabiliyor. Bir diğer uçak kazalarına sebebiyet veren durum sabotaj olarak biliniyor. Örnek vermek gerekirse uçağın kaçırılıp kazaya sebebiyet vermesi gibi durumlar uçağın kaza yapmasına neden olabiliyor.

Genellikle uçak kazalarının büyük bir kısmını insan faktörü sebep olduğu görülüyor. Ve bilinen diğer uçak kazası nedenlerini de diğer insan kaynaklı hatalar oluşturmaktadır. Uçak ile ilgili diğer personeller de kazaya sebebiyet vermektedir. Örneğin: Hava trafik kontrol personelleri, yükleyiciler, yakıt dolduranlar ya da bakım bölümünde bulunan mühendisler tarafından meydana gelen hatalar da kazalara sebep olabiliyor.

Uçak Kazası Neden Olur?

Uçak kazalarına sebebiyet veren bir çok neden bulunmaktadır. Fakat bu uçak kazalarının başlıca nedenlerinden biri olan teknik hatalar veya problemler uçağın uçuşu esnasında meydana gelen bu hata yüzünden kötü sonuçlar çıkartabilir. Ayrıca uçakta bulunan parçaların uçuş öncesi kontrol edilme zorunluluğu bulunur. Ve pilotların uçuş öncesi yapılan sağlık kontrolleri sonrasında da sebepsiz ortaya çıkan rahatsızlıklar da uçuş esnasında görülen pilot hataları bir ölüme ya da ciddi yaralanmalara neden olabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu