Genel Havacılık Bilgileri

Dünyanın En güvenli Seçilen 10 Havayolu

Dünya genelinde en güvenilir taşıma aracı uçak olarak bilinmektedir. Hızlı ve güvenli taşıma sağlaması ve az kaza verilerinin olması da birçok kişi tarafından tercih edilme nedenleri arasına girmektedir. Günümüzde korona virüs salgının ortaya çıkması ile de seyahat etme zorunluluğu olan kişiler, güvenilir firmaları aramaktadır. Bu firmalar ile ilgili araştırmalar ile Airlinerating yapmaktadır.

Dünyanın en güvenli seçilen 10 havayolu arasında 2014 yılından beri Avustralyalı Qantas olmaktadır. 405 havayolu arasında ise yıllardır ilk sırada yerini almaktadır. En güvenli hava yolu seçimi esnasında kullanılan kriterler de ise havacılık kurumları tarafından yapılmış olan denetimler, hükümetler tarafından yapılmış olan denetimler, kazaları, olay kayıtları, filo yaşlarının kaç olduğu, mali açıdan ne durumda olduğu, pilotlarının eğitimi ve buna benzer diğer özelliklere bakılarak değerlendirilmeye sokulmaktadır.

Dünyanın En Güvenli 10 Havayolu Şirketi

Avustralyalı şirket Qantas’ın birincilik sırasında bulunan Dünyanın en güvenli seçilen 10 havayolu sıralamasında ikinci şirket Air New Zealand oldu. Bu sıralamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken özellikler genellikle uçakların durumları ve pilotların eğitimi olmaktadır. Ancak korona virüsün dünya genelinde başlaması ile uçak pilotlarının herhangi birinde virüsün pozitif olması veya alkol kontrollerinin pozitif olması veya diğer düzeylerinin ne kadar yüksek olsa da listede yer almadığı görülmüştür.

Dünyadaki En Güvenli 10 Şirket

Dünyanın en güvenli seçilen 10 havayolu şirketininbelli şartları sağlamasından sonra her yıl Airlinerating şirketi tarafından araştırmaları yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda ise dünya genelinde en güvenli havayolu şirketlerinin listeleri çıkartılmakta ve bu şirketlere ödüller verilmektedir. Dünya genelinde pilotların eğitimi, filo yaşı, denetimlerden aldığı pozitif geri dönüşler ve mali durumları ile sıralama da ilk 10 sıraya girmeye hak kazanan havayolu şirketleri sırasıyla şunlardır:

  1. Qantas
  2. Air New Zealand
  3. EVA Air
  4. Etihad
  5. Qatar Airways
  6. Singapur Airlines
  7. Emirates
  8. Alaska Airlenes
  9. Cathay Pacific
  10. Virgin Avustralya

İlk sıra da yer alan Qantas şirketi bu sıralama da 2014 yılından beri birinciliğini korumakta ve her geçen yıl bu unvanını koruyabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu