Genel Havacılık Bilgileri

EGPWS Nedir? Nasıl Oluşur?

EGPWS Nedir? Nasıl Oluşur? Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte gelen bu sistem uçağın iniş veya inişe hazırlık bölgelerinde yere yakınlık uyarı sistemidir. Eski yıllarda gelişmiş olan ve kullanıma hazır hale getirilen GPWS sistemi arazinin yükselti haritası, küresel konumlandırma sistemi eklenmiş ve bu özelliklerle birlikte EGPWS geliştirilmiştir. Bu sistemim ürettiği uyarılar da iki aşamadan oluşur.

İlk aşama sarı renkli bir ön uyarıdır. Ön uyarı tehlikenin yaklaşımını bildirir. Ve bu uyarı ile tedbirli olunmasını ikaz eder. İkinci aşama ise kırmızı renkten oluşan bir uyarı panelidir . Kırmızı ışık durumun tehlikeli olduğunu bildirir ve bu son uyarıdır. İlk uyarıda uçağın pilotu, uçağın belirlenmiş olduğu yolu tamamlaması gerekmektedir. Hatta bu uyarı can güvenliğini riske sokacak son aşamaya varmış ise bu da kırmızı uyarı butonunu göstermektedir. Tehlikenin ciddi bir yer gelindiğini bildirmektedir. Böyle bir durumda ise pilot otomatik pilot sistemini devre dışı bırakarak motorun gücünü en üst seviyeye getirilir.

Pilot bu esnada hava frenlerinin devre dışı olup olmadığını kontrol eder. Eğer açıksa hemen devre dışı bırakılır. Bu esnada uçağın kanatları üzerindeki kumanda bölümü kapalı olunca uçak rahat bir şekilde daha hızlı ve seri tırmanır.

EGPWS Nedir? Özellikleri Nelerdir?

EGPWS, uçağın yere olan yaklaşımı veya uçak bir arazi tehlikesine doğru girildiğinde pilotu uyarmak için oluşturulmuş bir ikaz sistemidir. Genellikle kötü hava şartlarında iniş ve kalkışlarda pilotun her şeyin normal bir şekilde devam ettiğini zannederek araziye çarpmasıyla birlikte oluşan kazaların beraberinde yapılan geliştirilmiş yer yaklaşım ikaz sistemi olarak adlandırılmıştır. Hatta GPS teknolojisinden de konum görme özelliğinden yararlanıyordu. Sistemler uçağın anlık konumu ile o anki arazi veri tabanı ile karıştırılıyordu.

Fakat EGWS yazılım geliştiricileri en önemli problemlere odaklandı ve hiçbir uyarı vermemeye ve yanlış uyarılara çözüm için geliştirildi. GPWS sistemi tamamen sürpriz bir şekilde ortaya çıkıyor ve yanlış uyarılar veriyordu. Fakat EGPWS ileriyi düşünerek temeller attı. Uçuş mürettebatını son anda verilen uyarılar ile geç ikazları ortadan kaldırmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu