Genel Havacılık Bilgileri

Dünyanın En Pahalı İş Jetleri

Hava yolu hemen hemen herkesin birincil tercihi. Özellikle iş adamları ve ünlüler sürekli seyahat halinde oldukları için bu konuda mecburdurlar. Sürekli uçuşta oldukları için de kendilerine ait son model jetleri vardır. Peki bu jetlerden hangi modelleri tercih edilmektedir hep birlikte bunu inceleyelim. Dünyanın en pahalı iş jetleri

Dünyanın En Pahalı İş Jetleri

Dünya üzerinde yalnızca 40 adet bulunan bu jet modelinin özellikle iç tasarımıyla dikkat çekiyor. 11-18 kişi arasında yolcu kapasitesi olan bu jeti satın almak için 71.5 milyon dolar gibi bir maliyete de katlanmak lazım.

30 metre uzunluğunda olan jet en yüksek 982 kilometre hıza ulaşıyor.

Bombardier Global 7000

Her şeyin düşünülmüş olduğu bir jet ile daha karşı karşıyayız. Bombardier Global 7000 özellikle film seven iş adamlarının vazgeçilmezi. Uçağın içinde özel bir sinema sistemi mevcut. Aynı zamanda pencereleri de gökyüzünü izlemek isteyenler için tasarlanmış ve oldukça geniş. 10 yolcuya kadar kapasitesi olan jetin fiyatı da 73 milyon dolar.

Boeing 757

1983 yılından itibaren üretilen Boeing 757 aslında bir yolcu uçağı. Fakat bu listeye almamızın sebebi Donald Trump. Eski Amerika başkanı bu uçağı satın alarak özel bir jet haline getirdi. Öyle ki altın kaplamalı bir duş alanı bile oluşturdu. Yatak odasından özel yaşam alanlarına birçok alan bulunan uçağın da değeri yaklaşık olarak 100 milyon dolar.

Airbus A340-300

Bu uçak da bir yolcu uçağı. Fakat bu listede olmasının sebebi dünyanın en zengin kişisi olarak gösterilen Rus Alisher Usmanov. Usmanov yolcu uçağını oldukça lüks bir jete dönüştürdü. Alisher Usmanov tarafından 238 milyon dolar ödenerek alınan bu uçağın şu anki değeri yapılan çalışmalarla birlikte 350 milyon doları bulmuş durumda.

Airbus A380

Yine bir yolcu uçağı fakat sonrasında özel jet olarak tasarlanan bir model. Prens Talal bin Alawaleed tarafından satın alınan bu uçağın içinde yok yok desek yeridir. Öyle ki en yakın rakibi Airbus A340-300’in piyasa değeri 350 milyon dolarken bu modelin piyasa değeri tam 600 milyon dolar ve dünyanın en pahalı iş jeti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu