Genel Havacılık Bilgileri

THY ve Pegasus Karşılaştırması

Birçok sektörde olduğu gibi hava yolu sektöründe de doğal olarak bir çekişme var. Türkiye’de birçok farklı hava yolu firması bulunuyor. Fakat birbirlerinin ikamesi olarak gözüken iki firma var bunlar da THY ve Pegasus . Türk Hava Yolları 1933’te Pegasus ise 1990 yılında kurulmuş bir firmadır. Bu sebeple tabii ki THY’nin çok daha önemli artıları mevcut. Özellikle son yıllarda Türk Hava Yolları dünyaca ünlü futbol takımı Barcelona’yla ve birçok ünlü isim, kurumla sponsor anlaşması yaptığı için marka bilinirliği açısından rakibinden çok daha önde. Fakat Pegasus da yurt içinde uyguladığı fiyat politikasıyla birlikte THY’den aşağı kalır bir yanının olmadığını gösteriyor.

İç Hatlardaki Durumlar

Pegasus iç hat yolcu taşıma konusunda her geçen yıl kendisini geliştirmeye çalışıyor. Öyle ki Türk Hava Yolları’na göre bu konuda büyüme hızı olarak öndeler. Fakat THY zaten bu konuda kendisini oldukça geliştirmiş ve daha fazla bir gelişime ihtiyacı olmayan bir firma. Öyle ki 2019 yılında THY 30 milyon yolcuyu iç hatlarda taşımışken bu sayı Pegasus’a baktığımız vakit 15 milyon. Yine THY’nin tam 357 uçağı varken Pegasus’ta bu sayısı 87. Yani iç hatlardaki durumlarda durum çok açık bir şekilde Türk Hava Yolları’nın lehine.

THY ve Pegasus Arasındaki Farklar

  • THY yarı devlet yarı özelken Pegasus tamamen özel bir firmadır.
  • Koltuklar arasındaki mesafe THY’de daha fazladır.
  • Pegasus ortaya çıktığı günden itibaren daha ucuza bilet vizyonuyla devam ediyor. Bu sebeple konfor olarak THY’nin konforunu beklemek yanlış olacaktır.
  • Türk Hava Yolları 323 noktaya uçarken Pegasus’ta bu sayı 113’tür.

Kısaca özetlemek gerekirse Türk Hava Yolları kalite ve güç olarak Pegasus’un epey bir önündedir ve bu farkın da uzun bir zaman erimeyeceğini tahmin ediyoruz. Buna rağmen Pegasus’un ortaya çıkış amaçlarından bir tanesi daha ortalama bir hizmetle daha düşük fiyatlara insanlara hizmet etmek olduğu için bu farkın da oldukça doğal olduğunu söylemek mümkün. THY yurt dışında bilinirliğini artırırken Pegasus da yurt içinde kendisini geliştirmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu