Genel Havacılık Bilgileri

Fidyeci Yüzünden Kilidi Değiştirilen Uçak

Amerikan aksiyon filmlerine konu olacak ve havacılık sektöründe farklı bir çığır açacak olay 1971 yılının Kasım ayında bir Boeing 727 tip uçakta yaşanmıştır. Dan Cooper adıyla Portland Uluslararası Havalimanı’ndan havalanan Boeing 727 tip 305 nolu sefere bilet almıştı. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre; siyah takım elbise giymiş, siyah güneş gözlüğü takan, siyah bond çanta kullanan, kibar bir beyefendiymiş. Uçak biletini tek gidiş olarak almış, nakit ödemiş ve 18C nolu koltukta oturmuştu. Uçak kalkmadan önce kendisine sodalı bir içecek ve ayrıca bourbon sipariş etmişti. Sakin ve rahat tavırlar sergiliyormuş.

Fidyeci Yüzünden Kilidi Değiştirilen Uçak

Nortwest Airlines tarafından gerçekleştirilen uçuşta Boening 727-51 modeli uçak kullanılmıştır. Uçuş başlamasından sonra D.B. Cooper kendinden emin sakin tavırlar ile uçağın arka kapı bölümünde görevli kabin personelini çağırmış ve  bir not kağıdı vermişti. D.B. Cooper kabin görevlisine kağıdı alçak ses ile okumasını ve notta yazılanlara uymasını aksi halde yanında bir bomba bulundurduğunu söylemiştir. Verdiği not kağıdını tekrar geri aldığı için not kağıdında neler yazdığı net olarak bilinmemektedir.

200.000 Dolar Nakit ve Dört Adet Paraşüt

Kabin görevlisine yine sakin tavırları ile durumu ciddiye alması için yanındaki bombayı göstermiştir. O dönemin parasıyla 20 dolarlık banknotlardan oluşan 200.000 Dolar nakit ve dört adet paraşüt istediğini belirtmiş. İsteklerinin yerine getirilmesi karşılığında tüm yolcuları serbest bırakacağını söylemiş.

Ayrıca uçağın son varış noktası olan Seattle’da uçağın iniş yapacağı apronda uçağı bekleyen bir yakıt tankerinin hazır beklemesini istemişti. D. B. Cooper’ın kafasında tasarladığı plan daha uzak bir mesafeye gidebilecek kadar yakıt ikmali ve devamında da kaçış için paraşüttü.

Seattle’da para ve paraşüt temin edilmiş yakıt ikmali yapılmıştı. Tüm yolcuları ve hostesi serbest bırakan D.B. Cooper uçağın Mexico City’ e gitmek için havalanmasını istemişti. Fakat uçak Kolombiya Nehri üzerine geldiğinde D.B. Cooper uçağın arka kapısını açmış ve üzerine bağladığı paralar ve paraşüt ile atlamıştır.

Amerika basını ve havayolları olayları içinde ardında hiçbir iz ve kanıt bırakmayan olay olma özelliğine sahiptir. Olayın ardından D.B. Cooper adlı şahıs hakkında hiçbir bilgiye ulaşılamamıştır. 1980 yılında bir çocuğun bulduğu kutu içinde 20 dolarlık banknotlardan oluşan 5.800 Dolar çıkmış. Seri numaraları kontrol edilen dolarlar D.B. Cooper’a verilen paraların seri numaraları ile eşleşmiştir. Ayrıca bölge kontrol edildiğinde paraşüt ve bir siyah kravata ulaşıldı fakat bundan daha ileriye gidilemedi.

FBI tarafından yapılan yoğun çalışmalara karşın sonuca varılamayan tek uçak kaçırma olayı olarak tarihe geçmiştir.

Bir başka önemli durum ise uçağın hareket halinde iken kapısının açılıyor olmasının tehlikesi nedeniyle Federal Havacılık İdaresi tarafından uçaklara hava basıncı altında açılmayı engelleyen mekanik bir kilit takılması karar verildi. Bu kilit uçak havada iken açılmıyor, yerde iken ise kolaylıkla açılabiliyor. Yaşanan olay devamında kilidin adı Cooper kilidi olarak anılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu