Genel Havacılık Bilgileri

İlk İş Jeti Hangi Fikirle Ortaya Çıkmıştır?

Uçmak fikri kuşları gözlemleyen insanlığın onları taklit etmesi sonucu başlar. Yıllarca onları taklit etmenin ötesine gidemedi insanlık tarihi. Pek çok efsane anlatılır ve en çok taklit edilerek denemeler olmuştur. Bu tutku 1700’ lü yılların sonuna doğru balon, zeplin, planör son olarak ta uçak olmuştur. İlk iş jeti hangi fikirle ortaya çıkmıştır?

17 Aralık 1903 bu uçmak tutkusunun dönüm noktasını, Wright Kardeşlerin ilk havadan ağır motorlu uçuş denemelerinin iyi sonuçlar vermesi ile sonlamıştır. Bundan sonra günümüzde uzaya kadar araç gönderebilmekteyiz.

İlk İş Jeti Hangi Fikirle Ortaya Çıkmıştır?

Şimdi size sorarım sizin de kulağınıza işe özel jetinizle gidip gelmek fikri zenginliğinizin,  gücünüzün ve lüksün en büyük göstergesi olarak geliyorsa gelin bu fikrin nasıl ortaya çıktığına birlikte yakından bakalım.

İş Jetleri 1962 yılında üretilmeye başlanmıştır. Her türlü lükse sahip, istediğiniz anda emrinize hazır bir ulaşım aracınızın olması, insanı fazlasıyla şımartmaya yetecek bir unsur iş adamları, ünlü sinema yıldızları ve ünlü sporcuların tercih ettikleri ve satın aldıkları bu iş jetlerinin magazin değeri de yüksek olmuştur.

Amerikalı mucit ve iş adamı olan William Powell Lear ‘ ın bir hayali vardı. Zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bilen William Powell Lear dünyanın bir ucundan diğer ucuna mesela; New York da bir gala veya Paris’te bir akşam yemeği, bir iş toplantısı bittikten sonrasında eve geri aynı gün dönmek düşüncesiyle yola çıktı. Bu hayali onu çok heyecanlandırıyordu. Çünkü çok iyi biliyordu ki zaman eşittir para demekti. Çeşitli uçak modelleri üzerinde araştırmaya başladı.

Bunlardan en çok dikkatini çeken İsviçre’ li bir şirket tarafından tasarlanan P16 kara saldırı uçağı olmuştur. Öngörüsü yüksek bir girişimci olan Lear savaş uçaklarındaki yüksek manevra kabiliyeti, iniş yönünden mükemmel performans, ses hızını aşması bu makinenin, savaş uçağı genlerine sahip olduğu düşüncesi ile tüm haklarını satın alarak çalışmalara başladı. 

Bu onun böyle  bir makineyi geliştirerek bir iş jetine dönüştürme bilgi ve becerisine sahip öngörüsü idi. 7 Ekim 1963 de ilk Learjet23 gök yüzü ile buluştu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu