Genel Havacılık Bilgileri

INAD Yolcu Nedir?

INAD yolcu nedir? Gezi amaçlı gidilen ülkelerin havaalanlarından geri gönderilen kişilere INAD yolcu denir. Açılımı, inadmissible passenger olarak geçmektedir. Bu havacılık terimi en çok uluslararası havalimanlarında kullanılır. Bazı durumlarda yolcu, sınır polisi veya pasaport kontrol ekipleri tarafından ülkeye kabul edilmez. Bu durumda INAD yolcu unvanı ile sembolize edilir. INAD işlemi, çoğunlukla yabancı yolcuların vizesi olmadan o ülkeye girmesi durumunda karşılaşılan bir durumdur. Bundan dolayı kendi ülkenizden çıkmadan önce vizenizin geçerliliği kontrol ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Ayrıca aktarma yapacak yolcuların transit vize kurallarını incelemesinde fayda bulunmaktadır. Bu durumlardan farklı olarak iki devlet arasındaki siyasi krizlerin olması etkilidir. Sizin bu ülkelerden birine gittikten o ülkenin sorun yaşadığı diğer ülkeye gitmeniz sorun olabilir. Bu durumunda pasaportunuzda bulunan diğer ülkenin damgası sorun yaşatacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bu sebepleri direk size söylemeyeceklerdir. Daha sert prosedürlerden geçirebilirler o yüzden detaylı bir şekilde araştırma yapılmasında fayda vardır.

INAD Yolcu İçin Süreç Nasıl İşler?

INAD yolcuları için havaalanında standart süreçler işlemektedir. Fakat bazı durumlarda bu süreçlerin işleyişi tam bir eziyete dönüşebilmektedir. Gittiğiniz ülkenin havaalanında uyguladığı prosedürlerin işleyiş hızına göre değişiklikler yaşamanız mümkündür. Eğer bir ülkeye geldiğinizde sizi INAD yolcu grubuna almışlarsa o anda ülkeye geldiğiniz uçakla geri göndermeniz gerekmektedir. Gelin görün ki bu durumda o kadar kolay değildir. Geri döneceğiniz uçakta yer bulunmaması durumunda yada geldiğiniz uçak firmasının itiraz etmesi durumunda süreç uzarda uzar. Diğer bir durum ise INAD yolcu statüsüne düşüp düşmeyeceğine karar verilene kadar geri döneceğiniz uçak çoktan kalkmış olabilir. Bu durumlarda yolcular havalimanlarında günlerce beklemek zorunda kalabilirler.

INAD yolcularının hakları nelerdir?

INAD yolcuları düştükleri duruma istinaden daha sonrasında şikayette bulunabilirler. Şunu bilmenizde fayda var süreç başladıktan sonra şikayet etmeniz bile bu durumu terse çevirmeyecektir. Havaalanı polislerinin durumu zorlaştırmaları durumunda o ülkede yer alan kendi ülkenize ait elçiliğe ulaşmanız ve durumu anlatmanız gerekir. Sizin için diplomatik olarak yapılacak bir işlem varsa eğer bunu elçilik görevleri üstlenecektir. INAD durumu hızlı bir şekilde sonlandığından pek böyle durumlara gerek kalmamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu