Genel Havacılık Bilgileri

Uçakta Evcil Hayvan Taşıma Kuralları Nelerdir?

Uçak yolculuğu yapmadan önce evcil hayvanınız var ise seyahat planınızı oluşturmadan önce planlama yapmanız gerekmektedir. Bunlardan biri de uçakta evcil hayvan taşıma kurallarıdır. Seyahat yaparken bireysel aracınız ile yapmıyorsanız hem otobüsler hem de uçaklar için belirli prosedürler vardır. Bu prosedürlere uymamanız durumunda evcil hayvanınız uçağa alınmayabilir veya bir daha o firmadan bilet almanız bir süreliğine engellenebilir!

Bu yüzden seyahat planlaması yaparken bu prosedürleri bilmek ve buna göre hareket etmek gerekmektedir. Sizleri için uçakta evcil hayvan taşıma kuralları yazısını detaylı bir şekilde yazdık.

Birçok uçak firması uçakta evcil hayvan taşıyacağınızı belirtmeniz halinde size 4 maddelik bir prosedür uygular. Bu prosedürler şu şekilde başlıklar altında verilmiştir:

  1. Rezervasyon yapma süreciyle alakalı prosedürler

Evcil hayvanınızı yanınıza almak istiyorsanız kendi biletinizi aldığınız sırada havayolu firmasını bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sonrasında ücret ödemeye razı olsanız bile evcil hayvan uçağa kabul edilmeyecektir. Bu yüzden kendi biletiniz de yanabilir.

Biletinizi aldığınız zaman veya uçuştan 12 saat öncesinde firmanıza dair müşteri hizmetlerini aramanız ve evcil hayvanınız hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Hatta biletin alımı ile ilgili havayolu firmalarının tavsiyesi en az 72 saat öncesinde haberdar etmenizdir.

  • Evcil hayvanınızın kimlik belgesi ve evcil hayvanınıza dair sağlık raporu

Hayvanınızın kimliği olması lazım ve evcil hayvanınızı uçuş öncesinde sağlıklı olduğuna dair belgenin olması lazım.

  • Hayvanınızın türü ve büyüklüğüne bağlı olarak kafes seçimi

Evcil hayvanınız için edineceğiniz kafesin süslü korunaksız kafesler olmaması gerekmektedir. Bazı havayolu şirketleri buna sorun çıkarabilmektedir. Olduğunca işlev gören bir kafesi olduğuna emin olduktan sonra kafesi satın alın.

  • Firmalar arasında değişen ek ücretler ve tarifeler

Evcil hayvan taşıma ücretleri firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için en ideali kendi biletinizi satın alırken firmaya sormak olacaktır. Firmanın cevaplandırması üzerine hareket edebilirsiniz.

Bir araştırma yaparak veya daha öncesinde müşteri hizmetlerini arayarak hangi uçak firmasının daha uygun işlem yaptığını öğrenebilirsiniz.

Can dostunuz da artık sizinle birlikte seyahat etmeye hazırdır. Umuyoruz ki çok eğlenirsiniz…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu