Genel Havacılık Bilgileri

İngiltere de F35 Değil Yerli Ve Milli Olanı Tercih Etti

İngiltere’de gazete sektöründe çok saygın ve fazla basıma sahip olan The Sunday Times gazetesinde bir açıklama görüldü. Bu açıklama, İngiltere hükümetinin askeri alandaki sahip olduğu bütçe planlamasında yenilik yapıldığı ve F35 programından da yüksek oranda geri çekildiği şeklindeydi.

İngiltere de F-35 Değil Yerli Ve Milli Olanı Tercih Etti

Bütün ülkelerin var olan savunma uçakları konusunda bazı girişimleri son zamanlarda gündem olmaya etmektedir. Bu noktada İngiliz cephesi tarafından yeni bilgiye ulaşıldı. Resmiyeti bulunmayan The Sunday Times adlı gazetedeki habere istinaden, F-15 için yapılan programda 138 tane 5. nesil olan savaş uçağının 90 tanesinden vazgeçilip iptal edildiği söylendi.

Geçen yıl İngiltere’deki askerler için yapılan harcamalarda tasarruf yapılacağı dile getirilmişti. 2020 yılı, Ağustos ayında yüzde 50 oranında iptal edilen siparişin, ön görü ile bu iptalin yüzde 65 oranlarına çıktığı belirtilmişti.

Hızla gelişim gösteren teknoloji ile birlikte karışık savaş alanındaki teknoloji de daha ileri seviyelere gitmektedir. Bu sebepten dolayı, sipariş verilen ya da ortak olunan projelere dahil olan teknoloji, satın almaya kalmadan eskimiş duruma gelebilmektedir.

Son zamanlarda F35 programından Türkiye iptal edilip çıkarılmıştı. Bu durum sonrasında kendisine ait beşinci nesil savaş uçağı projesinde örnek tasarımını tamamlayıp sergilemişti. Görücüye çıkarılan bu Türk savaş uçağına karşı yoğun bir şekilde ilgi gösterilmişti.

Ülkeler her ne kadar sürekli olarak 5. nesil uçakları kullanmasalar da, İngilizler bu noktada farklı bir yol seçip ona göre devam edecek şeklinde gözüküyor. Sipariş iptalindeki ücret tutarı, bir üst nesil olan 6.nesil amaçlı yerli üretilmesi düşünülen Tempest adlı projede kullanmayı düşündüğü söyleniyor.

Tempest isimli uçaklar, sadece İngiltere değil, İtalya ve İsveç ile birlikte beraber sürdürülmektedir. Birkaç ülkenin de ilgi gösterdiği ama kesin bir anlaşma meydana gelmediği için bu haber gündeme gelmemiştir. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır.

Tempest’in gelişmiş özelliklere sahip ve F-35 uçaklarından da üstün olarak tasarlanıp üretimine geçilmesi düşünülüyor. Farrnborough Airshow’da bu program bütçesinin 3 milyar dolar seviyesinde bulunduğu duyurulmuştu.

Bu gibi savaş konulu teknolojilerde sadece başlıklar odak noktası olurken, en sondaki sonucun da aktif olup kullanım sonrasında belli olacağı hatırlatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu