Genel Havacılık Bilgileri

Kara Kutu Nedir? Ne Renktir?

Kara Kutu Nedir? Ne Renktir?

Kara kutu hava taşıtlarında kullanılması gereken bir kayıt cihazı olup uluslararası kullanımıyla flight recorder yani uçuş kaydedicidir. Kara kutu hava araçlarında yapılan uçuşlarla alakalı uçuş verilerini ve kokpitte yapılan konuşmaları kayda alan bir cihazdır.

Kara Kutu Ne Zaman Kullanılmaya başlamıştır?

Kara kutular ilk olarak uçuşlarda 1947 yılında kullanılmaya başlamıştır. Ancak 1958 yılından sonra Sivil Havacılık Kurulu’nca hava araçlarında kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Kara Kutu Nedir? Ne Renktir?

Kara Kutu Ne İşe Yarar?

Öncelikle belirtmek gerekir ki bütün hava araçlarında kara kutu kullanım zorunlu hale getirmiştir. Kara kutu uçuşla alakalı kokpitte yapılan bütün konuşmaları ve uçakla ilgili her bilgiyi depolar. Bunun yanında kara kutular çok güçlü dış katmanlara sahip olduğu için kötü hava şartlarına rağmen içindeki verilerin uzun süre koruyabilir.

Zaten kara kutuların tasarımı çarpışma esnasında en az etkilenecek şekilde yapılmıştır. Kara kutular ortalama 5 kilogram ağırlığında olup denize düştüğünde dahi sinyal yaymaya devam eder.

Özellikle uçak kazalarında deniz altında bile bulunabilirler. Herhangi bir uçak kazası olduğunda yetkililer kara kutuya ulaştıktan sonra kokpitteki sesleri dinleyebilir uçağın verilerine ulaşabilir. Bu sayede yetkililer herhangi bir kaza yaşandığında bu kazanın nedenine dair araştırmalar yapabilir.

Kara kutuların tarihi çok eskiye dayanmasına rağmen ilk icat edildiği tarihten bu yana aynı prensiple çalışmaktadır. Kara kutular uçuş esnasında son 25 saate ilişkin verileri toplayabilir ve kokpitteki son 2 saate kadar olan konuşmaları kayıt altına alabilir.

Kara Kutu Nedir? Ne Renktir?

Kara Kutular Ne için Kullanılır?

Kara kutular hava kazalarını tahlil ederek hava aracında üretim kaynaklı veya sistemsel bir hata olup olmadığını anlamak için ve meydana gelen kazalardan tecrübe kazanmak için kullanılır.

Kara Kutular Ne Renktir?

Kara kutular sanıldığının aksine siyah renkli değil parlak turuncu renklidir. Kara kutu deyimi aslında mecazi bir kullanım olup kutunun esas rengi parlak turuncu renktir. Kara kutu adı verilen cihazların turuncu olmasının sebebi ise herhangi bir kaza sonrası enkaz içerisinde bu kayıt cihazlarının daha çabuk bulunabilmesinin amaçlanmasıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu