Genel Havacılık Bilgileri

Evcil Hayvan için Uçak Bileti Almak Gerekir mi?

Evcil Hayvan için Uçak Bileti Almak Gerekir mi?

Evcil hayvanlar da insanlar gibi bir ülkeden başka bir ülkeye taşınabilir. Uçakla başka bir ülkeye seyahat edecek, yeni bir ülkeye taşınacak kişiler evcil hayvanlarına da bilet alıp almaması gerektiğini merak eder. Bu soruya cevap olarak evet diyebiliriz.

Evcil hayvanınızın da uçakta seyahat etmesini istiyorsanız onlara ayrı bilet almanız gerekir. Bu sayede uçağa kabul edilerek sizinle birlikte gittiğiniz ülkeye gelebilirler.

Evcil Hayvan için Uçak Bileti Almak Gerekir mi?

Uçak Bileti Alınamayan Evcil Hayvanlar Hangileridir?

Uçaklarda her türlü hayvanın taşınması mümkün değildir. Bundan dolayı uçağa bütün evcil hayvanlar alınmaz. Uçuşta kullanılacak uçağın bagaj özelliklerine göre hayvanlar seçilir. Bu hayvanların bir zarar görmemesi, seyahat esnasında ölmemesi içindir. Zararlı veya taşımaya uygun olan hayvanlara da bilet alınamaz.

Uçak bileti alınamayan hayvanlardan bazıları şunlardır:

  • Saldırgan ve vahşi hayvan türleri
  • Yavru veya hamile kedi köpekler
  • Aşı kağıdı ve sağlık belgesi olmayan hayvanlar
  • Avrupa ülkelerine gidiliyorsa seyahat pasaportuna sahip olmayan hayvanlar.

Bu maddeler dışında pek çok hayvan türü uçaklarda taşınabilir. Havayolu şirketlerinin kendi belirlediği ek yasaklar da bulunur. Bu yüzden evcil hayvanını da seyahatte yanında götürmek isteyen kişiler bilet alacağı havayolu şirketinin kurallarını önceden incelemelidir. Kurallara uygun olarak gerekli belgeleri temin etmeli ve bileti öyle almalıdır.

Evcil Hayvanı Taşımak için Pasaport Nasıl Alınır?

Evcil hayvanları taşımak için gerekli belgelerden birisi evcil hayvan seyahat pasaportudur. Bu pasaport dış hatlar içindir. Avrupa ülkeleri insanlar gibi hayvanlardan da pasaport isteyip ülkeye öyle almaktadır. Bu pasaportu almak için hayvanınızı veterinere götürmeniz yeterlidir. Aşı ve sağlık belgesi için de veterinerler hizmet verir. Veterinerde evcil hayvanınızın gerekli olan aşıları yapılır, kontrolleri sağlanır. Ardından belgeleri size teslim edilir.

Evcil Hayvan için Uçak Bileti Almak Gerekir mi?

Uçakta Evcil Hayvan Taşımanın Kuralları Nedir?

Havayolları sorunla karşılaşılmaması için evcil hayvan taşımacılığında bazı kurallar koymuştur. Bu kurallardan birisi taşınacak olan evcil hayvanın uçuş saatinden en az 6 saat önce rezervasyon işlemlerinin yapılmasıdır. Hayvanlar havayolu şirketinin belirlediği ölçülerdeki kafes veya çantaya koyulmalıdır. Evcil hayvanların koyulduğu kafesin üzerinde sahibinin adı, soyadı, telefon numarası ve adresi gibi önemli iletişim bilgileri yer almalıdır.

Evcil Hayvana Uçakta Mama ve Su Verilir mi?

Havayolu firmaları, uçakta taşıdıkları hayvanlara mama ve su vermez. Bu yüzden hayvanınız için gerekli olan önlemleri almanız gerekir. Seyahat öncesinde evcil hayvanınızın su ve mama ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Devrilmemesini sağlayacak bir şekilde kafesinin içerisine de su veya mama koyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu