Genel Havacılık Bilgileri

Kuyruk Türbülansı Nedir?

Kuyruk türbülansı nedir ? Gemiler denizde ilerlerken arkalarında su içinde girdap oluştururlar. Tam da buna benzer bir girdap, uçağın kanatlarının üstü ile altı arasında açığa çıkan basınç farkı yüzünden uçağın kuyruk kısmında ortaya çıkmaktadır. Basınç farkı yüzünden meydana gelen bu girdabın oluşturduğu türbülansa kuyruk türbülansı denmektedir. Uçakların meydana getirdikleri kuyruk türbülansı yüzünden gerçekleşen 51 adet uçak kazası kayıt altına alınmıştır.

Kuyruk Türbülansı Nedir?

Uçakların arkalarında oluşan kuyruk (rüzgâr) türbülansı ile arkadan gelen uçaklar bu türbülansa yakalanıyor ve kontrolden çıkıyor. Bu durum sonucunda uçaklardan yer çakılanlar bile olabiliyor. Özellikle büyük uçakların kuyruk kısmında meydana gelen bu düzensiz hava hareketi arkadan gelen uçaklar için çok büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Önden giden büyük uçakların oluşturduğu hava kütlesi, arkadan gelen uçağın dönüş kumandalarını etkiliyor ve pilotun kontrolü dışında kendi ekseninde dönüş yapmasına neden oluyor. Kuyruk türbülansı sonucu meydana gelen bu olaya “tono” denmektedir. Tono meydana gelen uçaklarda bazen kanatlar kırılabiliyor buda dönüşü olmayan facialara yol açabiliyor.

Kuyruk Türbülansı Nasıl Oluşur?

Kaldırma kuvveti, uçağın kanadının altına ve üstüne farklı basınçlar uygular ve uçaklar da bu sayede hava da tutunabilir. Basınç farklılığı sebebi ile kuyruk tarafına doğru hareket eden hava uçağı terk ederken arkada farklı taraflara doğru dönen iki silindirik girdap oluşturur. Bu da arkadaki uçağın kuyruk türbülansına girmesine sebebiyet verir.

Kuyruk türbülansının sebebiyet verdiği uçak kazalarının önlenmesi adına sivil havacılık kurumları tarafından çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Kazalar daha çok uçakların iniş sırasında meydana geldiği için; öndeki uçak ile arkadaki uçak arasında takip mesafesinin ayarlanması için pilot ile kule arasında iletişimin kopmaması adına çalışılıyor.

Uçakların arkasında meydana gelen kuyruk türbülansı yaklaşık olarak iki dakika sürmektedir. Bu süre bitmeden herhangi bir uçağın özellikle küçük çaptaki uçakların kaza yapma ihtimali de artmaktadır. Bu yüzden arka arkaya iniş yapacak olan uçaklar arasında ki mesafe kule tarafından 4 mil olarak ayarlanmaktadır. Fakat büyük çaptaki uçakların oluşturduğu kuyruk türbülansı daha şiddetli ve uzun olduğu için uçaklar arası takip mesafesi 5 mil olarak ayarlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu