Genel Havacılık Bilgileri

Perseverance Mars’a Başarılı Şekilde İndi

Amerikan Havacılık ve Uzay Üssü Ajansı NASA, son aylarda Mars’a bir uzay aracı indireceğini bahsetmişti. Perseverance adlı uzay aracı Mars’ta bir rota halinde ilerleyecek ve gelecek için önemli bulguları arayacaktı. Nihayet bu dönem 30 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşti ve Perseverance uzun yolculuğundan sonra 18 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşti ve uzay aracı Kızıl Gezegen’e gitmek için tarihi bir yolculuğa çıktı. Tüm dünyanın gözlerini çevirdiği Perseverance , Mars’a inişini bu tarihte gerçekleştirdi. Uzay aracının inişinde sorun olup olmadığı ve hangi rotayı izlediği de önemli bir soruydu.

Perseverance Sorunsuz Bir Şekilde İniş Yaptı

Başarısız olunduğu takdirde büyük bir hüsrana uğratacak olan Perseverance, iniş sırasında yürekleri ağza getirdi ve heyecanı doruk noktasına çıkardı. Ancak Mars’a iniş NASA’nın tam istediği gibi oldu ve kusursuz bir iniş sağlandı. Perseverance’ın Mars’a ulaşmasından sonra NASA mühendisi Anais Zarifian ise test sürüşünün harika geçtiğini söyledi. Daha sonrasında ise ‘’ Bu daha başlangıç, ekibimiz olarak daha fazlasını yapacağız.’’ açıklamalarında bulundu.

Perseverance’ın Rotası Çizildi

Mars’a sorunsuz bir şekilde indikten sonra 4 metrelik bir mesafe ilerledi. Daha sonrasında 150 derecelik bir dönüş yapan uzay aracı 2.5 metre daha ilerleyip test sürüşünü yaptı. 6.5 metrelik test sürüşünü başarıyla atlatan Perseverance, arkasında lastik izlerini bırakarak Mars’ı keşfetmeye gitti.

NASA ise bu olaydan sonra Perseverance için açtığı ‘Nasapersevere’’ hesabından Mars’ta bırakılan tekerlek izlerini paylaştı ve bunula beraber ‘’Mars’ta ilk test sürüşümü yaptım. Tekerlek izlerime bakıyorsunuz. Yapılacak daha çok şey var’’ diye ekledi.

Mars’tan Görüntüler Gelmeye Başladı

Araç başarılı şekilde ilerleyişini sürdürürken NASA tarafından kaydedilen net görüntüler ise paylaşılmaya başladı. Bunun yanında ses kayıtlarının da alındığı Kızıl Gezegen’de şahit olunan olaylar insanlık tarihi açısından büyük bir coşku yarattı. Araç ilerleme kat ettikçe Mars’tan görüntüler anlık olarak NASA tarafından paylaşılmaya başlandı. Her gittiği yeri ölümsüzleştiren, çektiği fotoğraflar ise NASA’nın resmi sitesi olan mars.nasa.gov adresinden canlı olarak görünebilir hale geldi. Sayısız fotoğraf arşiviyle beraber Perseverance’ın aldığı ses kayıtları da dinlenebildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu