Genel Havacılık Bilgileri

Neden Uçaklarda Emniyet Kemeri Sürekli Takılmalı?

Günümüzün en hızlı ve güvenilir ulaşım araçlarından birisi de uçaklardır. Uçak havalanmadan önce kabin memurları, görevleri gereği oluşabilecek terslikleri, ilgili emniyet ve güvenlik talimatlarını detaylı bir görsel ile anlatır. Bunlardan birisi de emniyet kemeridir. Bu güvenlik talimatlarını anlatan kabin memurları, emniyet kemerinin sürekli takılmasının yani takılı kalmasının önemini vurgularlar. Neden uçaklarda emniyet kemeri sürekli takılmalı?

Pek çok insan uçak havalandıktan sonra emniyet kemerini mantıksız bularak ya da bir cesaret göstergesi duygusuna kapılarak, emniyet kemeri lambası açık ya da kapalı olduğuna bakmadan uçak havalandıktan sonra  kemerini açar.

Doğru bilinen en büyük yanlışlardan birisi de uçakların sadece havalanırken ve ya yere iniş esnasında bir tehlike oluşturduğudur. Sizlerde böyle düşünüyorsanız, yazının devamına bir göz atın.

Neden emniyet kemerini sürekli takmalıyız derseniz; diyelim ki uçağımız havalandıktan sonra emniyet kemerimizi açtık. Yolculuğumuz devam ederken bir süre sonra sert bir türbülansa girebilir.  Oluşacak sarsıntını şiddetini bilemeyiz. Sert ve şiddetli bir sarsıntı sonucunda sarsılan uçakta,  koltuğunuz yerinden fırlayabilir ciddi hatta ölümcül yaralar alabilirsiniz.

Şimdi de sizlere yaşanmış birkaç olaydan örnekler sunalım;

28 Nisan 1988 yılında Hawaii eyaletinden havalanan Boeing 737-200 tipi yolcu uçağının tavanının yıpranması neticesinde uçak havada iken tavanı kopan uçağın yolcularının hepsinin emniyet kemeri takılıydı.  Pilotlar büyük bir özveri ile uçağı yere indirmeyi başardı. Emniyet kemeri bağlı olmayan mürettebattan 1 kişi hayatını kaybederken emniyet kemeri takılı olan 95 kişi kurtuldu.   

17 Nisan 2018 senesinde Amerika’ da motorunda oluşan arızadan alev alan başka bir Boeing 737 yolcu uçağı. Havada yolculuk esnasında yaşanan patlamada, motordan kopan parçanın uçağın yanına çarparak camını kırmıştır. Cam kenarında emniyet kemeri açık olarak oturan yolcu, meydana gelen basınçtan dışarıya doğru emilmeye başlamıştı. Uçaktaki diğer yolcuların tutmak için gayret göstermelerine rağmen oluşan hasardan hayatını kaybetmiştir.

Bunlar emniyet kemerini  açık tuttukları için oluşan ölümlerin bazıları.  Hatırlamamız gereken en önemli unsur; Bazı talihsiz kazalar sizler binlerce feet yüksekte iken gerçekleşebilir, sadece yere çakıldıkları için kaza yapmazlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu