Genel Havacılık Bilgileri

Uçakta Kara Kutu Nerede Bulunur?

Uçakta Kara Kutu Nerede Bulunur?

Uçak içindeki pilotların bütün diyaloglarını kayıt altına alan kara kutular, herhangi bir aksi durumla karşı karşıya kalınması halinde araştırma ekipleri tarafından pilotların son dakikalarda yapmış olduğu konuşmalardan aksiliğin nedenini öğrenmeye yardımcı olur.

Fakat her kara kutunun bütün konuşmaları kayıt altına alma özelliği bulunmaz. Kimi kara kutuların yalnızca uçak içindeki uçakla alakalı olan diyalogları seçip kaydedebilme özelliği vardır.

Kara kutular uçak kazası neticesinde herhangi bir darbeye veya çarpışmaya dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Bu tarz durumlardan daha az etkilenebilmesi adına uçağın kuyruk bölümünde yer alır.

Uçakta Kara Kutu Nerede Bulunur

Kara Kutu Nedir?

Kara kutu; her hava yolu aracında yer alması mecburi olan bir kayıt cihazıdır.

  • Uluslararası adıyla “flight recorder” aracıdır.
  • Belirli bir algoritma ile uçak içindeki uçuşla alakalı bilgilerin yetkililer tarafından edinilmesini sağlar.
  • Kara kutu adının tam tersine siyah renk değil, genelde parlak turuncu renkte olur.

Hem en olanaksız koşullara ve çarpmalara dayanıklı olarak tasarlanmış olmasından hem de uçak içi konuşmaları kaydeden özelliğinden ötürü oldukça özel bir araçtır.

Kara Kutu Ne İşe Yarar?

Kara kutu uçak içindeki bütün uçakla alakalı bilgileri ve diyalogları kaydeder.

  • Bu diyalog kayıtlarını ve bilgileri her çeşit koşula rağmen dayanıklılığı sayesinde günlerce muhafaza eder.
  • Sivil yolcu uçaklarında bulunan kara kutular deniz içerisinde dahi 3 ay boyunca sinyal gönderebilme özelliğine sahiptir.
  • Deniz suyuna temas etmesi durumunda anında sinyal yaymaya başlar.

Ortalama 5 kilo ağırlığında olan kara kutular, her durumda sinyal yayabilme özelliği sayesinde arama ekipleri tarafından bulunabilir ve uçağın yerini tespit ederek ekiplere yardımcı olabilir.

Uçakta Kara Kutu Nerede Bulunur

Kara Kutu Hangi Malzemeden Yapılır?

Kara kutu, bir uçak kazası hakkında araştırma yapılmak istendiği takdirde en önemli kilit parçaları arasında bulunur. Bundan ötürü içerisinde saklamış olduğu veriyi zarar görmeksizin ilgili kişilere ulaştırması gerekir. Uçak kazalarında kara kutu üst düzey G kuvvetine ve yüksek seviyelerde yanmaya maruz kalabilir. Bu kutu bütün bu şartlara dayanabilmesi adına paslanmaz çelik malzemeden üretilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu