Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Günümüzde birçok kişi uçak bakım teknisyenliği alanında eğitim almak istiyor. Bu alanda meraklı olan kişiler uçak bakım teknisyeni olarak çalışmak istiyor. Bunun için üniversite mezunu olmak ve belirli şartları taşıyor olmak gerekir.

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Uçak Teknisyeni Nedir?

Uçak teknisyenleri uçakların uçuşa geçmeden önce gerekli kontrollerini ve bakımlarını yapan kişilerdir. Uçakları uçuşa hazır hale getirerek yetkili kişilere bildirirler. Bu kişiler hava aracı bakım lisansına sahip kişilerdir.

Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar?

Uçak bakım teknisyeni olarak görev yapan kişilerin belirli görev ve sorumlulukları yer alıyor. Çalıştığı kurumda bu görevleri gerektiği şekilde yerine getirerek, yetkili olduğu kişiye rapor sunarlar.

Uçak bakım teknisyenleri şu görev ve sorumluluklara sahiptir;

  • Uçak bakım faaliyetlerini yürütmek,
  • Uçak bakımını yapmak,
  • Teknik problemlere karşı çözüm üretmek,
  • Yağ, yakıt ikmalini gerçekleştirmek.

Uçak bakım teknisyenleri görev aldığı kurumda bu sorumluluklara sahiptirler.

Uçak Bakım Teknisyeni Olma Şartları

Uçak bakım teknisyeni olarak çalışmak isteyen kişilerin belirli niteliklere sahip olması gerekir. Öncelikle iyi bir gözlemci olmalıdır. Seyahat engeli olmaması, vardiyalı olarak çalışma, yoğun ve stresli ortamlarda çalışabilme, kapalı alanlarda çalışabilme, problem çözme yeteneğine sahip olmak ve ekip çalışmasına yatkın olma gibi niteliklere sahip olması gerekir.

Uçak bakım teknisyeni olmak isteyenler üniversitelerin Uçak Bakım Teknisyenliği ve Uçak Gövde-Motor bölümlerinden mezun olması gerekir. THY ve İŞKUR ile ortaklaşa gerçekleştirilen programlara katılarak uçak bakım teknisyeni olarak çalışmaya başlayabilirler.

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Uçak Bakım Teknisyeni İş İmkanları

Hava kurumlarının uçak bakım teknisyenlerine ihtiyaçları vardır. Uçakların sorunsuz ve güvenli bir şekilde uçuşları gerçekleştirmesi için bakımlarının yapılması gerekir. Bunun için de uçak bakım teknisyenine ihtiyaç duyarlar. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin iş imkanları da oldukça fazladır. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapabilirler.

Günümüzde uçak sayılarının artması ile birlikte de, fazla sayıda teknisyen ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Oldukça yüksek maaşlar ile birçok kurumda kolay bir şekilde iş bulunabiliyor. Kurumların açmış oldukları sınavlara katılarak, başarılı olunduğu takdirde uçak bakım teknisyeni olarak göreve başlanabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu