Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Hangi Katmanda Uçar?

Uçak Hangi Katmanda Uçar?

Hafif uçaklar ve helikopterler, troposferde uçarlar. Hafif uçakların basınç kabinlerinin olmaması sebebi ile atmosferin en alt katmanında uçuş gerçekleşir. Ticari uçaklar ise uçak trafiği yoğunluğunun çok daha az olduğu ve az türbülanslı strotosferde uçar. Uçuş yüksek irtifada yapılıyorsa pilotlarda oluşabilecek bilinç kaybının önlemesi için fonksiyonel oksijen maskesinin takılması tercih edilir.

Uçak Hangi Katmanda Uçar?

Uçak Kaç Fit’de Uçar?

Ticari yolcu uçakları ortalama 35 bin fit yükseklikten uçmaktadır. Yüksek irtifalarda daha hızlı uçabilen uçaklar, daha az yakıt kullanabilirler. Hava yolu endüstrisi ele alındığında tercih edilen uçuş yüksekliği, 35 bin fit’te başlayıp 42 bin fit’te son bulur.

Farklı uçak modelleri için farklı optimum irtifaların olduğunun belirtilmesi gerekir. Örneğin, Concorde uçak tipi, 50 bin ile 60 bin fit aralığında uçabilmektedir. Bu alan ticari uçakların düzenli ve sıklıkla uçmadıkları bir alandır.

Uçak Uçuş Katmanına Yönelik Yasalar

Güvenli uçuş irtifaları kanunları kapsamında uçakların hangi katmanda uçuş yapabilecekleri ve maksimum kaç fit’te kadar yükselebilecekleri konusuna aydınlık getirilmiştir. Binaların var olduğu bir yerde 1000 fit altında uçmak ve bir kişi veya yapının 500 fit üstüne uçmak yasalara uymaz.

Yasalar insan can ve mal güvenliğini aynı zamanda uçağın güvenliğini sağlamak için vardır. Uçak motorunun oksijen düşüklüğünden etkilenebilmesine bağlı olarak yüksek fit’lere çıkış öncesi uçuş yollarınca uyarılar gerçekleştirilir.

Uçak Hangi Katmanda Uçar?

Jet Uçakları Neden Stratosfer’de Uçar?

Jet uçakları strotosferin en alt bölümünde uçar. Çünkü bu katmanın içerdiği Ozon molekülleri Güneş’ten gelen morötesi ışınları soğurur. Soğurma sonunda katmanda ısı artışı olur. Bu ısı artışından etkilenmesi önlenmek istenilen jet uçakları strotosferin an alt bölümünden yolculuk eder.

Uçaklar Neden Yüksek İrtifada Uçar?

Belirli uçak modelleri, yüksek irtifada uçmaya elverişlidir. Bu uçak modellerinin yüksek fit’te uçması ise zamandan tasarruf sağlama avantajını kazandırır. Yüksek fit’te uçabilen ticari uçaklar, hava trafiğinden kurtulur ve en ideal sürede yolculuğu tamamlarlar.

Havanın yüksek irtifada incelmesi ise yakıt açısından da tasarruf sağlayabilmeye imkan tanıdığından, uygun modellerin yüksek fit’te uçuş yapması tercih edilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu