Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Kazaları Neden Olur?

Uçak Kazaları Neden Olur?

Havayolları ulaşımında büyük rol oynayan uçaklar, tıpkı diğer ulaşım vasıtaları gibi kaza yapabilirler. Uçak kazaları olarak adlandırılan bu durum, başta can kaybına neden olabilir. Peki, uçak kazaları nede olur? Uçak kazalarına neden olan birçok durumun varlığı söz konusudur. Ancak son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde uçaklar daha güvenli hale gelmiştir.

Kaza riskini en aza indirmek için uçaklarda birçok teknolojik sistem kullanılmaktadır. Ama bu sistemlerin olmasına rağmen hala uçak kazalarının yaşandığı gözlemlenmektedir.

Uçak Kazaları Neden Olur?

Uçak Kazalarına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Uçak kazalarına neden olan durumlar şunlardır:

  • Hava durumu
  • Pilot hatası
  • Teknik hata
  • Sabotaj

Gibi durumlar, uçak kazalarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Hava Durumu

Uçak kazalarına neden olan durumlardan ilki hava durumudur. Ancak her hava durumu uçak kazalarına neden olmaz. Yoğun şekilde yağan kar, yıldırım çarpması, fırtına ve sis gibi olumsuz havalar, uçak kazalarına sebebiyet vermektedir. Özellikle de yağmur yağan günlerde uçakların yıldırıma maruz kalmaları kaçınılmazdır.

Eskiden bu havalarda uçaklar kaza yapmaktan kurtulamazlardı. Ancak kullanılan teknoloji sayesinde uçağa yıldırım çarpsa bile kaza durumu engellenebilmektedir. Yani yıldırım çarpması, pilotların korkulu rüyası olmaktan çıkmıştır.

Pilot Hataları

Pilotun hatası, uçak kazalarına sebep olan en büyük durumdur. Çünkü yapılan araştırmalarda yaşanan kazaların yarısı, pilot yüzünden meydana gelmektedir. Uçaklar, diğer ulaşım vasıtalarına benzemez. Çünkü birçok sistem vardır ve bu sistemleri iyi şekilde kullanmak gerekir. Ancak bazı pilotlar, bu teknolojiyi kullanma konusunda iyi değillerdir. İşte bundan dolayı da kazalar meydana gelir.

Uçak Kazaları Neden Olur?

Teknik Hatalar

Günümüzde uçaklar, son teknoloji ile üretilmektedir. Ancak buna rağmen gözden kaçan ve istenmeyen teknik hatalar meydana gelmektedir. İşte bu teknik hatalardan dolayı da uçak kazaları yaşanmaktadır. Bundan dolayı uçak üretimine çok dikkat edilmelidir. Uçağın her parçası hayati bir önem taşır.

Sabotaj

Uçak kazalarının diğer bir nedeni ise sabotajdır. Yani başkalarının kasten yaptığı hamlelerdir. Sabotajda uçağın herhangi bir parçasına kasten zarar verilir. Böylece uçağın kaza yapmasına neden olacak durum meydana getirilir. Sabotajlar, genellikle terör örgütleri tarafından çok fazla yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu