Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Kapıları Ne Zaman Kapanır?

Uçak Kapıları Ne Zaman Kapanır?

Kendi güvenlik işlemleriniz ve check-in için gereken süre tanımlanması adına her zaman havaalanına erken gelinmelidir.

Normal Check-in ve Uçağa Biniş Süreleri

İç hatlar: Check-in işlemleri tarifeli uçuş saatinin 40 dakika öncesinde kapanır.

Biniş kapısı tarifeli uçuş saatinin 15 dakika öncesinde kapanır.

Uluslararası: Check-in işlemleri tarifeli uçuş saatinin 40 dakika öncesinde kapanır.

Biniş kapısı tarifeli uçuş saatinin 15 dakika öncesinde kapanır.

Uçak Kapıları Ne Zaman Kapanır?

Bu sürelerin aşılması durumu, rezerve koltuğun bir başkasına verilmesi, rezervasyon iptali, ve/ veya uçağa binilememesinden dolayı tazminattan feragat anlamına gelmektedir. Bu sürelere uyulmaması durumunda ortaya çıkacak herhangi bir kayıp veya masraftan ötürü sorumluluk kabul edilmemektedir.

Gate/ Kapı Ne Demektir?

Havacılık sektöründe gate Türkçe de kapı anlamına gelmektedir. Bir gate içerisinde uçağa giriş kapısı, koltuklar ve yolcu köprüsü bulunur. Bunlarla beraber acil durumlar için konumlandırılmış olan temel ihtiyaç ve yönlendirmeler bulunmaktadır.

Kapı Numarası Nedir?

Kapı numarası, uçak biletinin üzerinde yazmakta olan koda verilen isimdir. Bu kod aracılığıyla ilgili alana doğru hareket ederek uçağa giriş için son işlemler yapılır.

Kapı Ne İşe Yarar?

Havalimanında, uçuş yapacak olan yolcuların diğer yolculardan ayrılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da uçuş saati gelene kadar beklenilen ortamdır. İç hatların kapı kuralları ve yapısı daha rahat olurken dış hatların kapı yapısı ve kuralları çok daha katı olmaktadır.

Uçak Kapıları Ne Zaman Kapanır?

Dış hat veya iç hat uçuşları esnasında havalimanı bazı sebeplerden ötürü kapı açılımına izin vermeyebilir. Buna benzer durumlarda yolcuların gereken talimatları izlemeleri gerekmektedir.

Açık Kapı ve Kapalı Kapı

Kapı, kapalı kapı ve açık kapı olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu açık/ kapalı kapı olayı yolculara zamandan tasarruf etmeleri konusunda fayda sağlarken dünyanın birçok ülkesinde uygulanmakta olan bir sistem niteliğindedir.

Normal koşullarda yurt dışı uçuşuna çıkılırken iki kontrol noktasından geçilir. Bu noktalardan ilki havalimanına girerken, diğeri de kapı noktasına varmadan hemen önce karşınıza çıkabilir. Kapalı kapı durumu bunu ifade etmektedir. Açık kapı konseptine bakıldığında ise ikinci kontrol noktasının devre dışı bırakıldığı görülür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu