Genel Havacılık Bilgileri

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Türbülans şiddetine bağlı olarak 10 ila 15 dakika arasında sürer. Bu süre şiddete göre artabilir veya 10 dakika altına da düşebilir. Kuvvetli rüzgarların hakim olduğu alanlarda türbülans görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Türbülans süresi uçağın nasıl bir güzergahta ilerlediğine bağlı olarak değişir. Türbülans oluşma riskleri yüksek olan rotada seyahat etmek süreye yönelik etki yapar.

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Türbülans Nedir?

Türbülans, havadaki akış dengesinin bozulması ardından uçağın sarsılması anlamına gelir. Türbülans uçağın irtifa kaybetmesine ve sallanması halinde yüksek ses çıkarmasına sebep olur. Yolcuların kısa süreli panik yaşayabileceği türbülans halinde kemerlerin takılı olduğundan emin olunmalıdır.

Türbülans Nerelerde Olur?

Türbülans olan yerler, özellikler kıtalara arası geçişlerin yapıldığı ve rüzgarların kuvvetli olduğu alanlardır. Güney Afrika ve Amerika seyahatlerinde türbülans yaşama olasılığının daha yüksek olduğu bilinir.

Türbülanstan Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Türbülans, tamamen rüzgar durumuna ve uçağın uçuş güzergahına bağlı olarak oluşan bir faktördür ve bunun için yapılacak pek bir şey yoktur. Uçak içerisinde yapılması gerekenler ise emniyet kemerini her daim türbülansa karşı takılı konumda tutmaktır. Kabin ekibinin yaptığı gerekli açıklamalara uygun davranmak önemlidir. Olası bir türbülansta yolcuların yerlerinden kalkmamaları gerekir.

Türbülansın Diğer Adı Nedir?

Türbülansın diğer ismi, hava cebi olarak bilinir. Hava akışının bozulması sebebi ile uçakta oluşan sarsıntıya hava cebi yani türbülans denir. Hava cebi, uçağın bir miktar irtifa kaybetmesine neden olabilir.

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Türbülans Neden Olur?

Türbülansın ortaya çıkmasının sebepleri şunlardır:

  • Hava akımı düzensizliğine bağlı olarak uçağın hava boşluğuna girmesi,
  • Rüzgar etkisinde artış,
  • Türbülansa elverişli rota seyahat,
  • Kıtalar arası geçişlerde hava şartları,
  • Sıcak soğuk havada yer değiştirme,
  • Bulutlara bağlı olarak havada meydana gelen hareketlilik,
  • Düşey hava akımı noktalarında oluşan boşluklar,

Bu sebeplere bağlı olarak 10 dakika veya altında sürede türbülans meydana gelebilir.

Türbülans Uçağı Düşürür mü?

Türbülans, uçakta sarsıntıya sebep olur. Yolcular üzerinde stres yaratabilecek olan türbülans anında uçakta sarsıntı oluşmasına rağmen, uçak düşmez. Pilot gerekli kontrolü sağlayarak, süreçte en ideal eylemleri devreye sokar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu