Genel Havacılık Bilgileri

Havacılık Tarihinin Ölümcül Uçak Kazaları

Uçaklar, yapılan araştırmalara göre dünyanın en güvenilir ulaşım araçlarından biridir. Fakat teknik arızalar, hava durumu ve küçük hatalar gibi etmenler uçağın düşmesine sebep olabilir. Geçmişten günümüze kadar havacılık tarihinin ölümcül uçak kazaları dünyadaki bütün insanların ilgilendiği bir konudur.

Nitelikli ekip, yüksek teknoloji ve uçuş sistemlerinin gelişmesi ile beraber günümüzdeki uçak kaza oranları büyük ölçüde azalmıştır. Fakat geçmişten günümüze yüz binlerce insan uçak kazalarında hayatını kaybetmiştir. Bu ölüm uçak kazaları insanlar arasında bir uçak fobisi de meydana getirmiştir.

Uçak Kazaları – Tenerife Faciası

Havacılık tarihinin en ölümcül kazası İspanya sınırları içerisinde bulunan Tenerife Adası’nda yaşanmıştır. 27 Mart 1977 tarihinde Pan American World’a ait 747-121 uçağı ile KLM Havayolu’na ait Boeing 747-206B uçakları çarpıştı. Pazar günü olması nedeniyle hava trafiğinin oldukça fazla olması ile beraber Los Rodeos Havalimanı’nda çok yoğun bir sis bulunmaktaydı. Boeing 747-206B uçağının pilotu Van Zanten Amsterdam’a hızlı bir şekilde varabilmek için ikmalde bulundur. Sis yoğunlaşmadan Van Zanten uçuş limitlerine takılmadan uçağı havalandırdı.

Uçaklar kalkış için pist içerisinde beklemeye başladı. Pan AM uçağı arkada önünde KLM uçağı vardı. Havalimanında yer radarı yoktu ve bununla beraber yoğun sis trafik kontrolörlerin işini zorlaştırıyordu. Kara kutuya bakıldığında kule KLM uçağına beklemesini söyledi. Ancak pilot sesi duymadı ve kalkışa geçmeye başladı. Bu sırada PAN AM uçağını fark ederek uçağın üst tarafından geçmeye çalıştı. Ancak KLM uçağında yakıt ikmal sebebiyle pilot istenilen kadar havalanamadı ve çarpışma sonucu uçak kazası meydana geldi. Kazada 583 kişi hayatını kaybetti.

Uçak Kazaları , 981 Sefer Sayılı Uçuş- Türk Hava Yolları

McDonnell Douglas DC-10 uçağı 1970’li yıllarda oldukça yaygındı. Bu uçakların 3 tanesini THY satın almıştı. Douglas DC-10 ilgi çekiciliğinin yanı sıra çok daha fazla yolcu kapasitesine sahipti.

Ankara-İstanbul-Paris ve Londra seferi için kalkış yapan uçak Fransa’nın kuzeyinde yer alan Ermenonville Ormanı’na çakılarak uçak kazası gerçekleşti. Kaza sonrası yapılan araştırmalarda bagaj kapağının üretiminde hata olduğu saptandı. Fakat şirket bu suçu üstlenmedi. Kaza sonucunda ise 13’ü mürettebat 333’ü yolcu 346 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza havacılık tarihinin ölümcül uçak kazaları ile karşılaştırıldığında büyüklük olarak dördüncü sırada yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu