Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Ne Kadar Hızlı Uçabilir ?

Uçak ne kadar hızlı uçabilir ? Bu uçuşun Norveçli pilotlar tarafından başarı ile tamamlanabilmiş olmasının ana nedeni, havayolunun tarifesinde yani yaklaşık olarak 1 saat önce 6,5 saat olarak planlanan hava akımıdır. Ticari uçağımız bugün ses altı hızlarda uçmaktadır. Yolculuğumuzda akıntı denilen kuvvetli rüzgarlar etkilidir. Pilot hava akımını uçağın arkasından uzaklaştırabilirse yolculuğumuz kısalır. Bu güçlü trendlere karşı uçarsak yolculuğumuz daha uzun sürecektir. Bu nedenle doğu-batı ekseninde uzun menzilli olan bu uçuşlarda kalkış ve dönüşte farklılık ile karşılaşmış olacağız. Yani 11 saatte İstanbul’dan New York’a seyahat ettiğimizde 9,5 saatte dönüş yapabiliyoruz.

Uçak Ne Kadar Hızlı Uçabilir ?

Rekor bir uçuşta Dreamliner saatte 776 mil (1248 kilometre) hıza ulaşmayı başardı. Uçağın uçuş sırasında kullanmış olduğu bu rüzgar hızı saatte ise 202 mil’dir. (325 kilometre). Her gün düzenli bir şekilde olarak New York ile Londra arasında gidip gelen bu Norveçli ise, bir önceki gün saatte 779 mil (1246 kilometre) hıza ulaştı, ancak bu uçuş bu sefer 5 saat 20 dakika sürmüş oldu.

En Hızlı Olan Hangi Uçaktır?

Hava akışından tam olarak yararlanmak için beceri, planlama ve biraz şans gerektirir, bu da seyahat süresini kısaltabilir ve uçuş yolunda yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Ekim 2016’da Hintli havayolu Air India, Delhi’den San Francisco’ya giden Pasifik rotasında yaklaşık 1400 km / s’lik rekor bir hıza başarıyla ulaştı ve uçuşunu normalden 2 saat önce tamamladı. Uçuş sırasında pilota en büyük yardım, saatte yaklaşık 140 kilometre hıza sahip olan arka rüzgâr cihazıdır.

Şu ana kadarki en hızlı transatlantik uçuş rekoru ise British Airways filosunun Concorde’u 7 Şubat 1996’da 2 saat 52 dakika 59 saniye uçuş süresiyle New York’tan Londra’ya uçtu. Süpersonik hız, Concorde, ses hızını aştı ve o gün saatte yaklaşık 2,160 kilometre hıza ulaştı.

Deniz seviyesinde olan ve ölçülebilmeyi başaran ses hızı, Mach’ta saatte yaklaşık olarak 1.227 kilometredir. Bugün kullanmakta olduğumuz bu yolcu uçağı, genel olarak ortalama düzeyde ses hızının (0.8 Mach) yaklaşık 0,8 katı hızla uçabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu