Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklarda Frenleme Sistemleri Nelerdir?

Uçaklarda frenleme sistemleri nelerdir? Uçaklarda üç çeşit fren sistemi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla tekerleklerde, kanatların üzerinde ve motorların üzerinde yer alıyor… Bu bakımdan iniş sırasında uçakların motorları üzerinde bulunan ve reverse thruster adı verilen frenlerde tekerleklerden daha fazla uçağın yavaşlaması için kullanılıyor.

Uçaklarda Frenleme Sistemleri

Hava freni veya hız frenleri, havacılıkta iniş sırasında sürüklenmeyi artırmak veya yaklaşma açısını artırmak için kullanılan bir tür uçuş kontrol yüzeyidir. Hava frenleri spoilerden farklıdır, çünkü hava frenleri kaldırmada çok az değişiklik yaparken sürüklenmeyi artırmak için tasarlanmıştır, spoiler ise kaldırma-sürükleme oranını düşürür ve kaldırma kuvvetini korumak için daha yüksek bir hücum açısı gerektirir, bu da daha yüksek perdövites hızına neden olur.

Bilinen en eski hava freni 1931 yılında geliştirilmiş ve kanat destek payandalarına yerleştirilmiştir. Çok geçmeden kanadın arka kenarının altında bulunan hava frenleri geliştirildi ve onlarca yıl boyunca standart uçak hava freni haline geldi.

Yolcu uçaklarındaki fren sistemi arabalardakine göre çok daha karmaşık. Uçağın nasıl bir frenleme yapacağı tamamen bulunduğu duruma göre değişiklik gösteriyor. Daha önce uçak yolculuğu yapmış olanlar yolcu uçaklarında bulunan bu frenleme sisteminin ne kadar kuvvetli olduğuna da şahit olmuşlardır.

Uçaklarda üç çeşit fren sistemi bulunmakta. Bunlar sırasıyla tekerleklerde, kanatların üzerinde ve motorların üzerinde yer alıyor. Bizler genellikle tekerleklerde bulunan fren sistemlerine arabalardan aşinayız. Mantık aynı olsa da yolcu uçaklarının, uçaklara göre çok çok ufak olan tekerlekleri üzerindeki frenler hiçbir zaman iniş sırasında bir uçağı tek başına durdurmak için yeterli olmaz. Bu bakımdan iniş sırasında uçakların motorları üzerinde bulunan ve reverse thruster adı verilen frenlerde tekerleklerden daha fazla uçağın yavaşlaması için kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu