Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklara Kuş Çarparsa Ne Olur?

Uçaklara kuş çarparsa ne olur, tehlikeli sonuçlar doğurabilir mi? Dünyada kuş çarpması nedeniyle sürekli uçak kazaları meydana geliyor. Zira bu durumda motor işlemez hale geliyor. Motorlardan birinin devre dışı kalması o kadar vahim değil. Ancak her ikisi de devre dışı kalırsa, işte uçağın düşmesi söz konusudur.

Uçaklara Kuş Çarparsa Ne Olur?

Uçan bir kuşun, hareket halindeki bir uçağa çarpması olayı olan kuş çarpması (bird strike) uçuş güvenliği açısından ciddi bir risktir… Kuş çarpmaları daha çok uçakların burun, kanat, rüzgarlık ve motor kısımlarında görülmüştür. Rapor edilen kuş çarpma vakalarının %60’ı turbofan motorlu uçaklarda görülmüştür.

Kuş çarpmalarının yüzde 80’inin, bin fitin altında, yani yaklaşık 300 metre yükseklikte, genellikle iniş veya kalkış sırasında yaşandığına dikkat çekmektedir.

Giderek daha sessiz hale gelen ve emiş gücü artan motorların özellikle genç ve deneyimsiz kuşları çok kolay bir şekilde vakumladığını, pervaneli türbin motorunun içine kaçan kuşun ise motoru işlemez hale getirdiğini kaydediyor.

Bu nedenle Achim Hopp ve Helmut Eiserfey, havaalanının bulunduğu alanı kuşlar için mümkün olduğunca rahatsız edici bir yer haline getirmeye çalışıyor. Bunun için alınan önlemlerden biri, iniş ve kalkış pistleri dışında kalan tüm yeşil alanın yılda sadece bir kez biçilmesi. 30 santimetreye kadar uzayan çim ve otlar kuşların yiyecek aramasını neredeyse imkânsız hale getiriyor.

Kuşlar uçaklara sadece çarparak zarar vermiyor. Kuş dışkıları da uçağın dış yüzeyinde tahribata yol açıyor. Bu nedenle görevliler, bir ellerinde dürbün, diğerinde av tüfeğiyle günde yaklaşık 6 saat adeta dedektif gibi kuş dışkılarının izini sürüyor. Kuşları korkutmak için işaret fişekleri ve kurusıkı mermiler kullanılıyor.

Ancak tek tehlike kuşlar değil. Burada sıklıkla görülen ve tavşan gibi yeraltına yuva yapan hayvanlar da hava ulaşımını tehlikeye düşürüyor.

Zira tavşanların kazdığı yerlerde asfalt çöküyor. Ekip bunun önüne geçmek içinse tavşan avında kullanılan ve dağ gelinciği denilen bir hayvandan yararlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu