Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklarda Korona Bulaşma Riski 27 Milyonda 1

2020’nin başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle birçok konuda önlem almamıza yol açtı. Bunlardan bir tanesi de ulaşım. Fakat insanlar iş gereği olsun başka sebeplerden dolayı olsun bulundukları yerden başka bir yere gitmek zorundalar. Bunun için de uçak en iyi alternatiflerden bir tanesi. Yapılan araştırmalara göre uçakta korona bulaşma ihtimali neredeyse imkânsız. Uçaklarda korona bulaşma riski 27 milyonda 1…

Uçaklarda Korona Bulaşma Riski

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndaki bilim insanlarının yaptığı araştırma uçakla yolculuk eden insanların oldukça rahatlamasına yol açtı. Bu araştırmaya göre dışarıda alışveriş yapmak ve yemek yemek uçağa binmekten çok daha riskli. Yine Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin yaptığı araştırmada da uçakta korona virüs bulaşma ihtimali 27 milyonda 1. Yani bu insanlara dışarıda yıldırım çarpmasından bile daha düşük bir ihtimal. Peki nasıl olur da tüm dünya korona virüsten dolayı günde milyonlarca vaka bildirirken uçaklar bu kadar güvenli olabilir. Bunun sebeplerini incelemek gerekirse;

  • Uçaklarda havalandırma sistemi üst düzey kalitedir. Bu kaliteyi bir otobüsle kıyaslamak mümkün dahi değildir. Bu kalite anca hastanelerin havalandırma sistemiyle kıyaslanacak düzeydedir. Motorlardan gelen hava bir filtreden geçer ve bu filtrenin adı HEPA’dır. Bu HEPA filtresi sayesinde havadaki tüm partiküller de temizlenmiş oluyor. Hava sürekli yenilendiği için bir kişinin havada korona virüs kapması için en azından 54 saat yolculuk etmesi gerekiyor.
  • Önlem olarak üst düzey önlemler alınmaktadır. Zaten uçaktaki havalandırma sistemi sayesinde oldukça düşük olan risk bu şekilde tamamen ortadan kalkmış oluyor diyebiliriz. Buna rağmen hava yolları hala korona virüs için çeşitli önlemler almaya devam ediyor.

İşte bu tür sebeplerden dolayı korona virüs ortaya çıktığından itibaren yaklaşık 1.2 milyar kişinin yaptığı yolculuklar sırasında sadece 44 kişi korona virüs kapmış durumda. Bu da 27 milyonda 1 risk olduğunu gösteriyor. Sizler de bu sebeple bir şehirden şehre gidecekseniz dahi hava yolunu tercih etmeniz gerekir. Çünkü kara yolunda bu şekilde 27 milyonda 1 gibi absürt risklerle değil ciddi anlamda yüksek risklerle karşı karşıya olmuş oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu