Genel Havacılık Bilgileri

Uçuş Harekat Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Uçuş harekat uzmanı nedir, uçuşların güvenli bir şekilde sürdürülmesi için sorumlu olan kişidir. Diğer bir isimle dispeçer olarak tanımlanmaktadır. Dispeçer havacılık sektöründeki en önemli mesleklerden biridir. Uçuş harekat uzmanı olman için tamamlamanız gereken bazı eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitim Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş kurum ve kuruluşlardan alınır. Lisans veya önlisans mezunları bu kurumlardan alacakları teorik eğitimlerle uçuş harekat uzmanı olmak için gerekli diploma için son bir adım kalmaktadır.

ÖSYM tarafından yapılacak  ingilizce sınavlarından az 50 puan alması gerekmektedir. Bunları sağladıktan sonra dispeçer sertifikasını almış olacaksınız. Uçuş harekat uzmanı uçuş başlamadan, başladıktan sonra en üst şekilde güvenliği sağlamak için sürekli pilotla iletişim halinde kalır. Özellikle uçak kaçırma olayları, sabotaj vb. olaylarda pilotların ve ekiplerin bilgilendirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Bu meslek, diğer mesleklere göre biraz daha farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Çalışma saatleri o gün gerçekleşecek uçuşların saatlerime bağlıdır. Bundan dolayı uçakların çalıştığı her zaman dispeçerler çalışır.

  • Sorumlu olarak atandığı uçağın kalkışa hazırlanışından pistten ayrılmasına kadar her şeyi planlar.
  • Uçağın teknik detaylarını kontrolünü yapar.
  • Uçuş sırasında meydana gelebilecek acil durumlarda ya da olumsuz bir durumda, havaalanı içerisinde bulunan habersiz tüm birimleri bilgilendirerek güvenliği artırır
  • Uçuşun sağlıklı bir şekilde sağlanması için yakıtla ilgili tüm süreci takip etmek.
  • Uçuşun akışı sırasında motorun, yakıtın verilerini takip etmek.
  • Uçuşun daha hijyenik bir ortamda gerçekleşmesi için kontroller sağlamak.
  • Uçuştan önce yolculara ait bagajların yüklenmesinden tüm diğer ilgili süreçlerin takibinde bulunmak.
  • Uçuştan önce meydana gelebilecek acil durum kategorisindeki olayların yaşanması durumunda Dispeçer gerekli mercileri ve kabin ekibine konu hakkında bilgilendirme yapar.

Bu görevi yapan kişi aslında uçağın karadaki pilotluk görevini üstlenmektedir. Havada meydana gelebilecek her türlü olaya karşın kabin ekibinin dışında karada bulunan üçüncü bir gözün önemi çok büyüktür. Çok detaylı bir şekilde her şeyin takibini yapan dispeçerlerin hata yapmaları demek uçuşun riskli hale gelmesi demektir. O yüzden uçuş harekat uzmanının işi son derece kritik ve önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu