Genel Havacılık Bilgileri

Yoğun Hava Trafiği Uçakları Nasıl Etkiler?

Yoğun hava trafiği uçakları nasıl etkiler ? Yıllar geçtikçe havacılık endüstrisi, çeşitli etkinliklerden dersler çıkararak teknolojisini geliştirmeye ve endüstrisini geliştirmeye devam etti. Havadaki bu kadar çok uçağın kontrolü, soru işaretinin açıkça görülmesini sağlar.

Havacılık otoriteleri bazı yaklaşma kısıtlamaları belirlemiş ve bunlar dünya çapında uygulanmıştır. Bu kısıtlamalar, masmavi mavi gökyüzünde görünmez çizgiler oluşturur. Uçak arasında 305 metre dikey mesafe gereklidir. Yatay yönde, mesafe daha da artar ve uçuş güvenliği için zorunlu bir kural olarak, mesafe 3 mil (4,8 kilometre) olarak muhafaza edilmelidir.

Altimetrenin hassasiyetini artırmak için dikey bir ayırma sistemi uygulanır. Hava geçişinde 1.000 fit aralıklı dikey bir otoyol olarak düşünebilirsiniz. Aynı yönde seyahat eden uçaklar arasında 2.000 fit boşluk var. Uçak batıya doğru hareket ediyorsa, yalnızca doğuya giden uçaklar, koridorun 1000 fit aşağısında veya yukarısında uçabilir.

Havacılık Standartlarının Yeterli Olmadığı Noktalarda Neler Oluyor?

1956’da Büyük Kanyon’da meydana gelen bir kazanın ardından United Airlines ile TWA uçakları çarpıştı ve bu yönde çalışmalar başladı. Kaza erken uyarı sistemi TCAS, iki uçak arasındaki mesafenin sürekli olarak hesaplanması ve bu bilgilerin yakındaki uçaklarla paylaşılmasıyla geliştirildi. TCAS, hava trafiğinde olası yaklaşmaları ve çarpışmaları önleyebilen ekipmanlara sahip bir teknolojidir. Ancak bu işlevi yalnızca dikey olarak sağlayabilir.

Havacılık tarihinde Uyarı ve Çarpışma Önleme Sistemini temsil eder.

Uçağı otomatik olarak kontrol ederek iki uçağın çarpışmasını özetlemeyecektir. Ancak iki uçak arasında kabul edilen takip seviyesi kısalmaya ve riskler getirmeye başladığında sesli ve görsel uyarılar verecekler. Ayrılık kaybı durumunda hava trafik kontrolörleri haber verdiklerinde mürettebatı uyarabilir ve talimat verebilirler. Ancak önce TCAS sistemi tarafından verilen komutların yerine getirilmesi zorunludur. Bir çarpışma meydana gelmek üzereyken, sistem önce bir “trafik” uyarısı verecektir. Daha sonra, çarpışmaları önlemek için bir pilota “tırmanma”, başka bir uçakta da pilota “terbiyeli”, yani “çapraz yükselme ve alçalma” komutu gönderilmiştir. Sistem bilgilerinin karşılıklı paylaşılmasıyla oluşur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu