Genel Havacılık Bilgileri

Uçaklarda Frenleme Sistemi Nasıl Çalışır ?

Uçaklarda frenleme sistemi nasıl çalışır ? Uçaklar, seyahat ederken sıklıkla kullanılan bir araçtır. Çoğu insanlar, uçak sisteminin ne şekilde işleyişinin olduğunu, frenleme sistemlerinin ne şekilde çalıştığını ve havada olduğu esnada nasıl seyir aldığını merak ederler. Uçaklar, araba, otobüs ve benzeri gibi ulaşım araçlarından oldukça farklı bir çalışma tarzına sahiptir. Frenleme sistemleri de bu farklılıkların ilk sırasında yer alırlar.

Frenler, uçağın piste indiği andan itibaren durdurulmasına imkan tanıyan en önemli noktadır. Frenler, uçağın tekerlek kısımlarında yer alırlar. Son zamanlarda üretilen modern uçaklarda 4 ya da daha fazla fren diski bulunur. Uçağın durdurulmasına olanak sağlayan diskler fren sistemi ile birlikte çalışırlar. Uçaklarda mevcut olan tekerleklerin yoğun olmasının en önemli nedeni ise fren sistemi ile doğru orantılıdır. Yüklerin eşit oranlarda tekerleklere dağıtımının yapılarak frenlerin ısınmasının önüne geçilir.

Pilotlar Frenleme Sistemini Nasıl Çalıştırır?

Uçakların frenleme sistemleri, benzer yanları olsa da araçlardan çok farklıdır. Uçaklarda da otomobillerde olduğu gibi pedal sistemi mevcuttur. Pilotlar, uçağı durdurmak için otomobillerde olduğu gibi pedal sistemi kullanırlar. Araçlar ile tek benzerlik yanı bu noktadır. Ancak uçaklarda, tek bir adet pedal değil iki adet pedal sistemi bulunur. Bu pedallar hem sağ hem de sol tarafta bulunuyor. İşlevleri ise; Sağ tarafta yer alan pedallar sağ tarafta bulunan tekerleklerin durdurulmasını sağlarken, sol tarafta bulunan pedallar ise sol tarafta ki tekerleklerin durdurulmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda pedala basarken orta kısmına değil tam üst kısmına basılarak uçak durdurulabiliyor.

Ters İtiş Sistemi İle Uçağın Durdurulabilmesi

Frenlere destek sağlayan bir diğer sistemlerden bir tanesi ters itiş sistemidir. Motorların arka kısmında ki yüksek basınçlı hava ters itiş yöntemi sayesinde dağıtılır. Motorun sağladığı gücü tam tersine çevirerek kısa süre içerisinde uçağın durdurulmasına yardımcı olur. Uçağın acilen durması gereken durumlarda tek başına fren sistemini kullanmak hem frene zarar verir hem de Bu sistem sayesinde fren mekanizmalarına ekstra yükleme yapılmaz.  Acil durumlarda, kalkıştan vazgeçilmesi esnasında uçağın durdurulması için frene yükleme yapılır bu gibi durumlarda da frenler aşırı yüklemeden dolayı ısınabilir. Ters itiş sistemi frenlerin zarar görmemesi adına başvurulan yöntemdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu