Genel Havacılık Bilgileri

Boeing 737 Motorları Neden Mükemmel Yuvarlak Değil?

737 uçağının serüveni 1964 yılında tasarım sürecinde başladı ve Boeing 737 uçağı, sıradan skandallara karışan yeni nesil 737 Max’in atasıdır. O sırada 737 üvey oğul gibi köşede bekliyordu, çünkü 767 ve 727 bütçenin büyük bir bölümünü oluşturuyordu.

Geliştirme için Boeing’in baş mühendisi Mark Gregoire bu görevi üstlendi. Ancak ekip küçük ve bütçe neredeyse yok denecek kadar az. Ne oldu, uçağın motoru tombul yanaklarla fare gibi oldu.

Amaç, kısa ve orta vadeli pazardaki konumunu güçlendirmek ve tüm işletme maliyetlerini düşürmektir. Rakibi DC-9’dan daha iyi performansa sahip bir uçak üretmelidir. Kargoyu yükleyebilmek ve hızlı bir şekilde yakıt alabilmesi için uçağın gövdesi yere yakın olmalıdır.

Boeing 737 Motorları Neden Mükemmel Yuvarlak Değil?

İniş kapısı, uçağın yere yakın yerleştirilmesinden kaynaklanan bir sorundur. Tasarım sorunları henüz çözülmedi. Çünkü her uçuşta kapaksız açılan iniş takımı, kazanın kırmızı kuşağıdır.

Mühendis, hedeften sapmamak için risk unsurlarını kapatmak için bir yol kullandı. İniş takımı kapağını çıkarmak iyi bir fikirdir, bu yüzden bunun için kapaksız bir format tasarladılar. Sonuç olarak ekip kapandığında kapak görevi görür, jantları geliştirir ve ek yalıtım sağlar. Böylelikle sadece uçak daha alçak tasarlanmakla kalmıyor, aynı zamanda kanopinin fazla ağırlığı da ortadan kalkıyor ve Boeing 737 daha hafif ve daha ekonomik hale geliyor. Ağırlık, daha fazla yakıt tüketimi demektir. Uçan bir 737 ile karşılaşırsanız, gövdenin altında lastiklerini görebilirsiniz.

Zorlu görevlerin listesi sonsuzdur, ancak mühendisler güvenle bir adım atmışlardır. Bu motorlar tam olarak yuvarlak değildir, ancak yerden uzun mesafeden dolayı risk altındadırlar. Pratt & Whitney JT8D motoru büyüktür ve tasarımda lider konumdadır. Yeni bir motor arayan Gregorie ekibi, o sırada satışa sunulmayan CFM International ile iletişimini sürdürdü. Motorun otomobil gövdesinin alt kısmının altına yerleştirilebilmesi için motoru yapan CFM ekibinin fikrini düşündüler. Yeni CFM56-3 motorunu değiştirdikten sonra, fan muhafazasını yan tarafa yerleştirin. Gerekli parçalar motoru büyütecek ve zemin parçaları kırpılmış gibi görünecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu