Genel Havacılık Bilgileri

Kaptan ve Yardımcı Pilot Arasındaki Fark Nedir?

Kaptan ve Yardımcı Pilot Arasındaki Fark Nedir?

Her aracın bir sürücüye ihtiyacı olduğu gibi, uçağın sürücüsü de pilotlardır. Uçuş ekibinde bir kaptan ve en az bir yardımcı pilot bulunmalıdır. Bazı uzun uçuşlar için iki kaptan ve iki yardımcı pilotta bulunabilir. Kaptan ve yardımcı pilotlar aynı eğitimleri alırlar. Aralarındaki farkların en başında tecrübe gelmektedir. Kaptanlar, daha yüksek saat uçuş tecrübesine sahip olurlar. Uçtukları uçağa daha fazla alışkındırlar. Yapılan her uçuşta kaptan pilot, son otoritedir. Yardımcı pilotlar da uçuş saatlerini tamamlayıp gerekli tecrübeye ulaştıklarında kaptanlığa terfi ederler.

Kaptan Pilot Kimdir? Neler Yapar?

Kaptan pilotun yetki ve sorumlulukları o uçuş için herkesten üstündür. Alınacak tüm kararlarda, son değerlendirme kaptan pilota aittir. Uçağın uçuşa uygun olduğunu, bakımlarının eksiksiz yapıldığını ve gerekli evraklara sahip olduğunu teyit etmesi gerekir. Uçuş sırasında kokpitte çeşitli sistemleri kullanarak uçağa komuta eder. Pilotun hava durumunu, yolcu bilgilerini, rota bilgilerini, uçak güvenliğini ve tüm bilgilerin durumunu belirlemesi gerekir. En önemli görevleri, izlenecek rotayı, iniş pistini ve alternatif pisti belirlemek ve ardından yakıt miktarını hesaplamak, uçuş planını hazırlamak ve buna göre harekete geçmektir.

Yardımcı Pilot (first officer) Kimdir? Neler Yapar?

Yardımcı pilotun en önemli görevi kaptanın komutasını yerine getirmektir. Ancak bu demek değildir ki sorgulamadan yada uyarmadan her şeyi harfiyen uygulayacaktır. Hepimiz gibi kaptanlar da insandır ve hata yaparlar. Gerektiği yerde yardımcı pilot kaptanı uyarmalı ve hatta kontrolü bile ele alacak şekilde davranmalıdır. Uçuşa dair tüm bilgilere sahip olmak dışında diğer görevleri, gerekli uçuş hazırlıklarını yapmak ve uçuş planına göre hava trafik kontrolörleri ile iletişimi sağlamaktır. Uçak hareket etmeden önce mürettebatın uçak ekipmanının uçuşa hazır olup olmadığını kontrol eder ve gerekli koordinasyonu sağlar. Her ne kadar kaptan pilotlar son yetkili kişiler olsa da, kokpitte tam bir ekip olarak çalışılmaktadır. Her uçuş öncesinde yardımcı pilot ve kaptan pilot iş bölümü yaparak kimin uçuşu gerçekleştireceğini, kimin hava trafik kontrolörleri ile iletişim kuracağını belirlerler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu