Genel Havacılık Bilgileri

Kaptan ve Yardımcı Pilot Arasındaki Fark Nedir?

Kaptan ve Yardımcı Pilot Arasındaki Fark Nedir?

Her aracın bir sürücüye ihtiyacı olduğu için uçağın pilotu pilot ve mürettebattır. Uçuş ekibinde bir kaptan ve en az bir yardımcı pilot bulunmalıdır.

Kaptan kimdir?

Kaptan pilotun yetki ve sorumluluklarını göstermek için örnekler verin; pilot uçuş sırasında kokpitte çeşitli sistemleri kullanır. Pilotun hava durumunu, yolcu bilgilerini, rota bilgilerini, uçak güvenliğini ve tüm bilgilerin durumunu belirlemesi gerekir. En önemli görevleri, izlenecek rotayı, iniş pistini ve alternatif pisti belirlemek ve ardından yakıt miktarını hesaplamak, uçuş planını hazırlamak ve buna göre harekete geçmektir.

Yardımcı pilot kimdir?

Yardımcı pilotun en önemli görevi kaptanın komutasını yerine getirmektir. Diğer görevleri, gerekli hazırlıkları yapmak ve uçuş planına göre hava trafik kontrolünü sağlamaktır. Uçak hareket etmeden önce mürettebatın uçak ekipmanının uçuşa hazır olup olmadığını kontrol eder ve gerekli koordinasyonu sağlar. Kaptanın emrine göre kule vincinin iniş ve kalkış iznini alarak hava trafiğini kontrol etti ve son olarak bu bilgileri pilota bildirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu