Genel Havacılık Bilgileri

F16 ’Ların Ömrü 20 Yıl Daha Uzatılmış Olacak!

Savunma Sanayii Bakanlığının Türkiye’nin F-35 programını iptal etmesinin ardından, hava kuvvetlerini korumak için büyük bir modernizasyon projesi başlatıldı. F16 savaş uçağının ömrü 20 yıl uzatılacak.

Bu proje kapsamında 35 adet F16 uçağının modernizasyonunun 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Proje sonunda F-16’nın hizmet ömrü 4.000 saat artırılacak ve “çelik kanatlar” 2041’e kadar uçuşta kalacak. Ardından F-16, saati ulusal savaş uçağına aktaracak.

Yurt içi ve yurt dışı terörle mücadele operasyonları, Mavi Vatan misyonları, hava sınırlarını koruma misyonları gibi görevlerde yer almıştır. F-16, Türk Hava Kuvvetleri’ne uzun yıllar hizmet etti. Türkiye’nin güneyindeki diğer savaşan şahinler uzun yıllar hizmet verdiler ve Türk Hava Kuvvetlerinin ana saldırı gücünü teşkil ediyorlar.

İşlevi oldukça yüksektir. Dünyada en çok kullanılan savaş uçağıdır. Ayrıca kanatlarının altında tonlarca füze veya bomba taşımaktadırlar. Bu sayede farklı bölgelerde uzun süreli çalışabilirler. Ayrıca F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından bu uçakların önemi büyük ölçüde arttı.

Bu uçaklar uzun yıllar hizmette olmalıdır. Bu nedenle Türk havacılık endüstrisi modernizasyon projelerine başlamıştır. Bu tesislerde 35 adet F-16 30 kişilik uçak modernize edilecek. Bakım ve onarım yapılacaktır.

Uçak, 1200 ila 1500 parça değişimi, bakım ve onarımını kabul edecek. Gerekli parçalar değiştirilecektir. Bazı önemli parçalar değiştirilecek ve böylelikle uçak tekrar göreve hazır bir duruma  gelecektir. Bu araştırma da çok önemli. Çünkü Milli Savaşçı fırlatılana kadar Türk Hava Kuvvetleri 2040’lara kadar mevcut muharebe etkinliğini korumak zorunda kaldı. Bu, F-16’nın bel kemiğidir.

Bu nedenle bu F-16’ların (Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki ilk uçak) uzun yıllar hizmette olması gerekiyor ve modernizasyon projeleri başlatıldı. Bu sayede uçuş ömrü 8.000 saatten 12.000 saate çıkarılabilir. Uçuş ömrü 4000 saat uzatılacak. F-16 Blog 30 uçağı, uçuş ömrü dolduktan sonra 15-20 yıl Türk Hava Kuvvetleri’ne hizmet vermeye devam edecek ve artık bu modernizasyon projesine hizmet vermeyecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu