Genel Havacılık Bilgileri

Dünyanın En Büyük Uçak Kazaları

Dünyanın En Büyük Uçak Kazaları

Günümüzde olduğu gibi geçmiş dönemlerde de binlerce uçak kazası meydana gelmiştir. Ancak bu uçak kazaları arasında öyle kazalar var ki tam bir faciadır. Uçak kazalarının bazılarında hiç ölüm yaşanmazken bazılarında ise ölen insan sayısı yüzleri aşmıştır. Tam bir felaket olan bu kazalar, insanlık tarihinde kan dondurmuştur.

Dünyanın En Büyük Uçak Kazaları

Tenerife Havaalanı Kazası

1977 yılında İspanya’da meydana gelen bu kaza, Tenerife adlı bir kentte meydana gelmiştir. Bu kazada yolcuları taşıyan iki uçak karşı karşıya gelip çarpışmıştır. Çarpışma sonucunda oldukça büyük bir patlama oluşmuştur. Bu kazada tam 583 kişi yaşamını yitirmiştir.

Sayının bu denli fazla olması, olayın facia olarak nitelendirilmesine neden olmuştur. Ayrıca yaşanan bu kaza, dünyanın en büyük uçak kazası olarak değerlendirilmektedir. Çarpışma pistte meydana gelmiştir.

Çarpışmanın meydana gelmesine neden olan durum ise kule ile düzgün bir bağlantı kurulmamasıdır. Bunun yanı sıra havanın sisli olması da kazaya neden olan ikinci etkendir. Havaalanında yaşanan bu kaza sonucunda Havalimanı tam 3 sene boyunca ulaşıma kapalı kalmıştır.

Dünyanın En Büyük Uçak Kazaları

123 Sefer Sayılı Uçuş Kazası (Japonya)

Dünyanın en büyük uçak kazaları arasında yer alan 123 sefer sayılı uçuş kazası, Japonya’da meydana gelmiştir. Bu uçak kalkıştan 44 dakika sonra ortadan kaybolmuş ve kule ile irtibatı kesilmiştir. Daha sonra uçağın dağlık bir bölgeye düştüğü tespit edilmiştir. Enkazın ardından 520 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştır. Kazadan sadece 4 yolcu sapasağlam çıkabilmiştir.

Dünyanın En Büyük Uçak Kazaları

981 Sefer Sayılı Uçuş Kazası

Türk Havayollarına ait olan bu uçuş kazası da dünyanın en büyük uçak kazaları arasında yerini almıştır. Uçak içerisinde yer alan kargo bölümünde basınç sorunu meydana gelmiştir. Bundan dolayı da uçakta dengesizlik oluşmuştur. Dengesini kaybeden uçak, ormana çakılmıştır. Bu kaza 346 kişinin ölümüne neden olmuştur.

Dünyanın Diğer En Büyük Uçak Kazaları Hangileridir?

Dünyanın diğer en büyük uçak kazaları ise şunlardır:

  • 182 sefer sayılı uçuş kazası
  • 163 sefer sayılı uçuş kazası
  • 655 sefer sayılı uçuş kazası
  • 301 sefer sayılı uçuş kazası
  • 140 sefer sayılı uçuş kazası
  • 2120 sefer sayılı uçuş kazası

Bu kazalar da yine yüksek bir ölüm oranına sahiptirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu