Genel Havacılık Bilgileri

İlk Uçak Ne Zaman Yapıldı?

İlk Uçak Ne Zaman Yapıldı?

Günümüzde en çık kullanılan ulaşım araçlarından birisi uçaklardır. Gerek zaman tasarrufu gerekse konfor için hava yolu ulaşımları sık sık tercih edilmektedir. Her geçen gün gelişmeye devam eden ve başka bir boyut kazanan teknoloji ile beraber uçaklarda bambaşka boyutlarda gelişmeye devam etmektedirler. Uçakların kullanımı yakın zamanlarda daha çok artış gösterse de aslında insan hayatına girmesi uzun yıllar ve büyük uğraşlar almıştır.

Uçak Hangi Yılda Üretildi?

Uçağın tarihsel olarak 1900’lü yıllarda resmiyet kazanması bir yana insanlık ilkel çağlardan itibaren uçan hayvanlardan esinlenerek uçmak hakkında birçok deneme yapmıştır. Bu denemelerin birçoğu resmiyet kazanamamış ve tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş olsa da remi olarak 17 Aralık 1903 yılında hayatımıza girmiştir.

Oldukça uzun ve zorlu bir aşamadan sonra üretilen bu uçak, bazı kişiler tarafından onay görmemiş ve eleştiri toplamış olmasına rağmen günümüzdeki haline gelmiş ve en önemli ulaşım araçlarından birisi olmuştur.

Uçak Kim Tarafından Bulundu?

Uçak, Wright kardeşler tarafından keşfedilmiştir. Uzun yıllar süren çalışmalarının ardından bir çok başarısızlık meydana gelse de hayatlarını bu doğrultuda ve bu amaç üzerinde yaşayan Wright kardeşler, başarısızlıklarının ardından en sonunda yılmadan ilk motorlu ve insanlı uçuş aracını tüm dünyaya kazandırmışlardır.

Ülkemize İlk Uçağın Gelmesi

Wright kardeşlerin uçağı resmi olarak üretmesi ve tüm dünyaya sunması 1903 yılına dayanmaktadır. Uçağın ülkemize gelmesi ise biraz daha ilerleyen süreçlere dayanır. 26 Mayıs 1944 yılında 6 kişilik yolcu kapasitesi olan uçak ülkemize giriş yapmıştır.

İçerisinde 2 pilot ve dönemin birkaç gazetecisinin bulunduğu uçak İstanbul’dan kalkış yaparak yaklaşık 1 buçuk saat içerisinde Ankara’ya iniş yapmıştır. Bu deneme tecrübesinin ardından uçak teknolojisine daha çok önem verilmeye başlanmış ve bu alanda eğitim veren kurumlar açılmaya başlanmıştır.

İlk Uçak Ne Zaman Yapıldı?

Türkiye’de Uçağın Keşfi

Ülkemizde uçağın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Pilot ve girişimci olan ve hava yolu teknolojisinin en önemli isimlerinden birisi olan Vecihi Hürkuş bu aşamada büyük başarılara imza atmıştır. Bu alanda birçok çalışmaya imza atmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu