Genel Havacılık Bilgileri

En Çok Can Kaybı Yaşanan Uçak Kazaları

Uçaklar en güvenli seyahat araçları olarak bilinse de kimi zaman kazalar yaşanmaktadır. Üstelik uçak kazaları sonuçları itibariyle çok da yıkıcı olmaktadır. Kara ya da deniz yollarındaki kazaların sonuçlarına kıyasla ölüm sayıları çok daha fazladır. Öyleyse tarihte en çok can kaybı yaşanan uçak kazaları nelerdir sorusunu sizler için cevaplayalım:

En Çok Can Kaybı Yaşanan Uçak Kazaları

  1. Tenerife Faciası, Tenerife – İspanya

27 Mart 1977 tarihinde İspanya’nın Tenerife adasında yer alan Los Rodeos Havalimanı’nda gerçekleşen bir kazadır. 2 Boeing 747 tipi uçağın çarpışması sonucu meydana gelen bir olaydır. Dünya havacılık tarihinin en büyük kazası olarak bilinir. Kaza sonucu 583 kişi yaşamını yitirmiştir.

  • Japan Airlines Flight 123, Tokyo – Japonya

Japan Airlines’in Tokyo’dan Osaka’ya doğru hareketinden 44 dakika sonra kontrolün kaybı sonucu 520 kişi yaşamını yitirmiş ve 4 kişi ise yaralı olarak kurtulmuştur. Dünyanın en büyük ikinci havayolu kazası olarak bilinir.

  • Yeni Delhi Havalimanı, Hindistan

Suudi Arabistan havayollarına bağlı Boeing tipi ve Kazakistan havayollarına bağlı IL-76 uçaklarının havada birbirlerine çarpması sonucu yaşanmış bir kazadır. Boeing’te bulunan 312 kişi ve IL-76’da bulunan 37 kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır. İki uçaktan da kurtulan olmamıştır.

  • Turkish Airlines Flight 981, Paris – Fransa

Türk Hava Yolları’na ait McDonnell Douglas DC-10 model uçağın 3 Mart 1974 tarihinde Paris – Londra seferi esnasında yaşanan bir kazadır. Yük kapısının düşük basınç nedeniyle patlaması sonucu uçak düşmüş ve 13 mürettebat, 333 yolcu olmak üzere 346 kişi yaşamını yitirmiştir. Uçak, Paris’te bulunan Ermenonville ormanına çakılmıştır. Bu kaza, havacılık tarihin dördüncü büyük kazası olarak kayıtlara geçmiştir.

  • Hindistan Hava Yolları, İrlanda

Kanada’nın Montreal Havalimanı’ndan kalkan ve Londra üzerinden Yeni Delhi’ye doğru gitmekte olan Boeing – 747 tipi uçağın okyanusa infilak etmesi sonucu yaşanmış bir kazadır. 23 Haziran 1985 tarihinde gerçekleşen kazada uçak yaklaşık 9400 metre mesafeden Atlas Okyanusu’na çakılmıştır. Kazada çoğu Kanadalı olmak üzere 329 kişi yaşamını yitirmiştir. Havacılık tarihinin beşinci büyük kazası olarak bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu