Genel Havacılık Bilgileri

En Yaygın Uçak Kazaları

Güvenli ve hızlı bir yolculuk yapma imkanı elde etmek isteyen birçok insan, uzun zamandan beri yurtiçi ve yurtdışı seyahatleri için uçağı tercih etmektedirler. Her ulaşım aracında olabileceği gibi uçaklarda da çok farklı nedenlerden dolayı kazalar meydana gelebilmekte ve bunun sonucunda can kayıpları yaşanmaktadır. Son zamanlarda uçak kazaları nedenleri insanlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başlamıştır.

Uçak Kazaları Sebepleri

En önemli uçak kazalarının nedenleri araştırıldığında 3 başlık altında toplandığı anlaşılmaktadır. Her bir başlık kendi içerisinde farklı alt başlıkları barındırmakla birlikte uçak kazalarının oluşmasında 3 ana temel neden ön plana çıkmaktadır. Uçak kazalarının nedenleri arasında genel bir sıralama yapacak olursak, bunlar;

  • Pilot kaynaklı kazalar
  • İnsan kaynaklı kazalar
  • Mekanik kaynaklı kazalardır.

Yapı olarak karmaşık bir görünüme sahip olan uçakların kontrolü zordur. Pilot kaynaklı uçak kazalarının pilotun uçağı kontrol edememesi üzerine gerçekleşen kazalardır. Diğer bir uçak kazası sebebi insan kaynaklı kazalardır. Hava trafik kontrol personelleri ve uçuş hareket memurları gibi personellerin sorumluluklarını yerine getirememesinden dolayı uçak kazaları meydana gelebilmektedir. İnsan kaynaklı hatalarda kişilerin ihmalkarlığı da uçağın büyük kazalar yapmasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra mekanik kazalar, uçakların tasarımından üretimine kadar olan aşamalardan birinde hatanın meydana gelmesiyle oluşur. Düzgün teçhizat kullanımı olmaması nedeniyle uçakların yapısı sorunlu hale gelmekte ve bu durum uçak kazalarına sebep olmaktadır. Teknisyen kaynaklı uçak kazası olabilmektedir.

Uçak Kazası Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

En güvenilir ve hızlı ulaşım kaynağı olan uçakların kazaları sırasında yolcuların üstlenmesi gereken belli başlı konular bulunmaktadır. Uçak kazalarında ölüm riskini en aza indirgeyecek faktörlerin sıralanışı şu şekildedir;

  • Uçağın içerisinde host ve hostesler tarafından yolculara ifade edilen kurallara uyum sağlamak
  • Emniyet kemerinin takılı olması
  • Uçağın kalkışı ve inişi esnasında uyumamak
  • Uçak kalkmadan önce güvenlik anonslarının dikkatlice dinlemek

Bu hususların tamamına uyum sağlanması halinde, uçak kazası durumunda ölüm riski en aza inecektir. Uçağa binilmeden önce uçak kazaları sebepleri ve uçakta yapılması uygun olmayan davranışlar hakkında bilgi alınmasında fayda vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu