Genel Havacılık Bilgileri

Uçak Pilotları Ne Kadar Maaş Alır?

Uçak Pilotları Ne Kadar Maaş Alır?

Pilotlar kargo ya da yolcu uçaklarını uçurur. Pilotlar yüksek maaşları ve mesleklerinin saygınlığı dolayı ise son zamanlarda çok fazla ilgi duyulmaktadır. Tabi ki bu mesleğinde yerine getirilmesi gereken bazı şartları bulunur. Bu şartların pilotlar tarafından yerine getirilmesi gerekir.

Bu mesleğe adım atmak isteyenler ilk başta sordukları soru pilotların ne kadar maaş aldığı konudur. Pilotlar uzmanlıklarına göre maaş alırlar. Pilotlar uçağı kullanan kişilerdir. Hava yolu uçuşlarında genelde iki pilot uçağı yönetir.

Bu pilotlardan bir tanesi komuta pilotudur. Diğerine ikinci pilot denir. Kapatan uçuş sistemlerini yönetir. İkinci pilot ise hava yolu trafiği ile ilgilenir. Uzun mesafeli bir uçuş gerçekleşecekse bu seferde üç ya da dört pilot uçağı yönetir.

Uçak Pilotları Ne Kadar Maaş Alır?

Pilot Ne İş Yapar?

Pilot olacak kişiler yolculara, hava durumuna, uçak konusuna ve ortaya hakim olması gerekir. Uçağın tüm güvenlik sistemini kontrol etmesi ve uçağın doğru çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapmalıdır. Uçağın teknik performansı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca pilotların görevleri arasında uçağın kayıt defterini tutmakta vardır.

Pilotlar uçuşa başlamadan önce harita ve raporların planını hazırlar. Yol ve yakıt hesaplamasını yaparlar. Pilotların haftalık çalışma saati ise 56 saattir. Ayda ise sadece 8 gün çalışırlar.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir. Lise mezunu kişiler Sivil Havacılık tarafından ücreti eğitim alırlar. Bu eğitimler 18 ay kadar sürer. Üniversite öğrencileri ise 4 yıllık pilotaj bölümden mezun olarak pilot olma hakkına sahiptir.

Uçak Pilotları Ne Kadar Maaş Alır?

Pilot Olma Şartları

Pilot olmak için gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Bunun yanında pilot olmanın bazı şartları vardır.

Bunlar;

  • 17 yaşını tamamlamak
  • İngilizce bilmek
  • Sağlık sorununun olmadığını gösteren belge
  • Ticari pilot lisansı almak

Bunlar pilot olma şartları arasında bulunur.

Pilotların Sahip Olması Gereken Özellikler

Pilotlardan beklenen özelliklerin başında kararlı olmaları, özgüvenli olmaları, sorumluluk duygularının gelişmesi, ekip çalışmasında başarılı olması, etkili iletişim kurma becerisine sahip olması, liderlik vasfına sahip olması ve hızlı düşünme yeteneğine sahip olması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu