Genel Havacılık Bilgileri

Sınırların Ötesindeki Hayal SN10

Amerikan şirketi SpaceX, uzay endüstrisindeki atılımlarını ve çoğu insanın inanılmaz sorunlarını somutlaştırıyor ve yavaşlamadan Mars’a gönderilecek uzay aracını test etmeye devam ediyor. Yeni nesil girişimcilerin genlerine sahip olan ve Silikon Vadisi’nde kökleri bulunan CEO Musk, hayallerini gerçekleştirme konusunda deneyim kazandı. Yeni uzay aracı “yıldızlar arası uzay aracı” anlamına gelen Starship, yüksek irtifa test uçuşlarına başladı ve son zamanlarda üçüncü prototipi gökyüzüne uçtu. SN8 ve SN9 prototip modelleri gibi, SN10 da başarıya ulaştı.

Sınırların Ötesindeki Hayal SN10

Varış yeri belli olmasına rağmen, uzun yıllardır bu ölçekte bir plan, NASA‘nın yaptığı araştırmanın kesin sonuçlarını kaydedemedi. Ülkeler henüz büyük bütçeler gerektiren ve başarısızlığa yol açabilecek testleri yapmaya hazır değiller. Bu nedenle Elon Musk ve ekibi, insanların ona farklı bir perspektiften bakması ve bakış açısının doğru olduğuna inanması için farklı görevler geliştirdi.

Mars Görevi Test Uçuşlarındaki Son Gelişmeler

Yeni uzay aracı “yıldızlar arası uzay aracı” anlamına gelen Starship, yüksek irtifa test uçuşlarına başladı ve son zamanlarda üçüncü prototipi gökyüzüne uçtu. SN8 ve SN9 prototip modelleri gibi, SN10 da başarıya ulaştı. Uçuştan sonra, tüm ekipman ve yer kontrol cihazları test edildi ve sırayla üç motor kapatıldı. Serbest düşüşe izin vererek kontrollü inişe dayalı bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Diğer iki prototip ile karşılaştırıldığında SN 10, yere yakın olduğunda motorunu ateşleyecek ve daha kararlı ve hassas bir iniş işlemi gerçekleştirecek.

Daha önce üretilen ve aktif olarak kullanılan Starlink ve çeşitli uyduları yörüngeye sokan Falcon serisi roketler gibi dikey iniş kabiliyetleri elde etmek için çalışmalar yapılıyor. Test sonucunda, canlı programda üçüncü roketin başarılı inişini anında gösterdi.

Sonraki birkaç dakika içinde, bilinmeyen nedenlerle inen ve SpaceX tarafından açıklanmayan roket aniden bir ateş topuna dönüştü. Patlamanın ardından CEO Elon şunları söyledi: “RIP SN10, şanlı boşalma.” (Rest in Peace SN10, şanlı bir pozisyondan istifa etti) yazılı bir makale paylaştı.

Teksas’ın Meksika bölgesindeki Boca Chica’daki bu uçuşlar sırasında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Tesisin konumu büyüktür ve bunun özel bir öncelik nedeni olduğunu gösterir.

Şirketin sürekli olarak uzaya uçmayı planladığı ve önümüzdeki birkaç gün içinde haftada bir kez fırlatmayı planladığı tahmin ediliyor. Bu lansmanlar arasında Boca Chica, aktif hava trafiğini engellemeyeceği ve gerekli uçuşları yapmayacağı ve 100.000 metrekareyi aşan bir alanda çalışmalarına devam edeceği için ilk tercih oluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu